Гербаджия се пробва да даде на Дянков още правомощия
Безумното предложение министърът да контролира парите от парникови емисии бе спярно от левицата
/ брой: 126
"Обръщате закона с главата надолу". Така се обърна към мнозинството вчера депутатът от левицата Румен Такоров. Повод за думите му стана опитът на гербаджията Костадин Язов да прокара допълнителни правомощия и контрол над средства от държавния бюджет за Симеон Дянков. Това стана по време на гледането на промените в Закона за околната среда, с които се полагат основите на Националната схема за зелени инвестиции. Едната идея на Язов бе да лансира възможността, ако липсва изрично изискване от страна на купувача на парниковата емисия, средствата от продажбата чрез Националната схема да постъпват в държавния бюджет. Второто му хрумване бе тези средства да постъпват в специална извънбюджетна сметка, която се поддържа и контролира от министъра на финансите. Така Дянков щеше да получи възможността да контролира изпълнението на договорите за продажба на предписани емисионни единици и разходването на средствата, отпускани от Националния доверителен екофонд, по договорите за финансиране на проектите по Националната схема за зелени инвестиции, включително разходите за административни нужди по прилагането на схемата.
Екоминистърката Нона Караджова защити депутата от ГЕРБ, като заяви, че предложената редакция дава голяма гъвкавост. Тя отново се измъкна с тезата, че ако бившите управляващи са искали да променят нещо, е можело да го направят. Караджова обаче обеща, че средствата от продажба на емисии ще се използват само за екологични проекти и дейности.
В крайна сметка депутатите приеха единствено средствата по Националната схема за зелени инвестиции да могат да отиват в държавния бюджет, освен ако инвеститорът не изрази други съображения. С приетите поправки се създава правна уредба и механизъм за участието на България в международната търговия с емисии на парникови газове съгласно Протокола от Киото. Процедурите за продажба на предписани емисионни единици предвиждат да включват предварителни преговори с потенциални купувачи, които ще се провеждат от министъра на финансите, икономическия министър и екоминистъра. Кабинетът ще одобрява основните условия на сделката, а тримата министри ще сключват договора с купувача.