Животът през обектива
Най-добрите фотографи в света показаха как изглеждат реалните болка, нищета и смърт
/ брой: 195
Във Франция се състоя международният фестивал по фотожурналистика "Visa pour l'image". Тема на фотосериите станаха големи военни конфликти и кризи, политическият живот в различни страни, културни, научни и спортни постижения на човечеството.
Ето и най-ярките снимки на участници във фестивала:
От серията "Горбан, чийто рожден ден не съществува"
Оливие Жобар (Olivier Jobard)
Фотографът Оливие Жобар среща героя от фотосерията си Горбан през 2010 година, когато той е само на 12 години. Малкият бежанец от Афганистан живеел на улицата и спял под парижките мостове. Дългият и труден път на момчето в чуждата страна започнал от бюрократична грешка: заради проблеми с превода на документите за рожден ден на Горбан е записан 31 ноември - ден, какъвто в календара не съществува.
През 2017 година Горбан решава да открие майка си, с която бил насилствено разделен. През последните 8 г. Жобар съпровожда Горбан всекидневно и му помага, като през това време документира живота му.
От серията "Защо Газа?"
Халил Хамра (Khalil Hamra)
Младоженците Сайед Абу Асер и Фаластин преминават през дима от фойерверки в деня на сватбата си. Сватбите са се превърнали в редки радостни събития, които поне малко разкрасяват мрачния живот в сектора Газа. Фотографът Халил Хамра нарича тази малка територия своя голяма страст. Привличат го многото чувства: страдание, болка, глад, нищета и други трагедии в човешкия живот - всичко това на 360 кв. км споделят няколко милиона души
От серията "2017 Избори в Кения - "Моят глас има значение"
Луис Тато (Luis Tato)
Конкуренцията в политиката в Кения прилича на междуетническите конфликти. В страната живеят няколко десетки различни племена и всеки представител на практика винаги гласува за човека от своето племе. През 2017-а президентски избори се проведоха два пъти. Резултатите от гласуването през август бяха отменени: опозиционният лидер Раила Одинга оспори във Върховния съд преизбирането на действащия държавен глава Ухуру Кениата. В резултат на повторното гласуване през октомври отново победи Кенията. И двата пъти обявяването на резултатите предизвика яростни протести.
От серията "Йемен, скритата война"
Вероник де Вигери (Veronique de Viguerie)
Фотографката Вероник де Вигери цяла година се опитвала да отиде в Йемен, за да види с очите си и да покаже на другите живота в страната, разкъсвана от война. Преди няколко години въоръжена група шиити превзе столицата Сана и започна бързо да настъпва и към други градове. Много скоро вътрешният конфликт в Йемен се превърна в част от голямо противопоставяне: бунтовниците от Северозапада бяха подкрепени от Иран, а лоялните на правителството войски попаднаха под влиянието на коалицията между Саудитска Арабия и САЩ.
На снимката на де Вигери е ателие за производство на протези в столицата на Йемен. От началото на въоръжените сблъсъци без крайници са останали повече от 6 хиляди души
От серията "Къде да отидеш"
Андреа Брюс (Andrea Bruce)
В градските бедняшки квартали на Хаити повечето хора използват вместо тоалетни тесните улички между сградите. Природните бедствия и холерата вършат задачата си: болестите се разпространяват с невероятна скорост. Правителството обаче не е готово да харчи пари за изграждане на централна канализация.
Фотосерията за антисанитарните условия е направена специално за списание "Нешънъл джиографик". От болести, предизвикани от антисанитарните условия и мръсната вода, годишно умират 1,4 милиона деца. Това е повече от починалите от шарка, малария и СПИН взети заедно.
През 2015 г. ООН призова да се сложи край на използването на улиците за тоалетни. Някои страни се борят с този проблем от векове. "Санитарията е по-важна от независимостта", е казвал Махатма Ганди
От серията "Голямата храна"
Джордж Стайнмец (George Steinmetz)
Фотопроектът за списание "Нешънъл джиографик" е посветен на производството на храни. Джордж Стайнмец е убеден, че хората имат правото да знаят произхода на продуктите. "Аз не съм веган и не съм защитник на правата на животните, но виждам необходимост от повече прозрачност в хранителната ни индустрия, за да знаем как се произвежда храната ни, и да можем да направим свой собствен осъзнат избор", казва той.
Фотографът се надява, че снимките му ще накарат хората да се замислят какъв отпечатък оставя производството на различни продукти върху живота на планетата
От серията "Колумбия: (пре)раждане"
Каталина Мартин-Чико (Catalina Martin-Chico)
"Аз заслужавам това дете!", казва героинята на снимката, която е бременна в осмия месец. Сега жената живее в лагер на ветерани от ФАРК в джунглите Гуавяре. По-рано тя е правила пет аборта, някои от които в късна бременност.
През 2016 г. колумбийското правителство подписа мирен договор с бунтовниците от ФАРК. Така бе сложен край на половинвековната гражданска война. Към нормален живот започнаха да се връщат и жените партизанки, които са били почти 40% от армията на ФАРК. През всичките тези години на тях им е било забранено да имат деца: те били обречени или на аборт, или на отказ от детето
От серията "В капана в ДРК"
Джон Уесълс (John Wessels)
В продължение на десетилетия животът в Демократична република Конго е помрачен от политически кризи и многобройни конфликти. На улиците на столицата Киншаса и днес може да ви застигне полицейски куршум по време на протести. Населението в западната част - почти 13 милиона души - и сега се бори за правото на достоен живот срещу населението на южния бряг на река Конго.
Серията на Уесълс е посветена на всекидневните дейности на жителите на Конго, в чийто живот се намесва политическото противопоставяне. На снимката - кралят и кралицата на местния университет преди церемонията с участие на първокурсници
От серията "Добре дошли в свободна Рака"
Алис Мартинс (Alice Martins)
Серията на Алис Мартинс е посветена на днешния живот на хората, върнали се в разрушения от терористите град. На снимката е гробище в иракския град Кайяра. Когато градът е бил под контрола на привържениците на "Ислямска държава", те унищожили всички надгробни паметници, които според тях били "неислямски"
От серията "Особен поглед"
Сергей Пономарьов
Снимката е направена на 29 юни 2018 година - първият почивен ден на световното първенство по футбол. Отборите, преминали успешно квалификационните мачове, започват подготовка за нови срещи със съперниците си, а феновете излязоха извън стадионите. Фотосерията на Пономарьов "Особен поглед", посветена на мондиала в Русия, получи престижната награда "Златна виза"
(по материали от чуждия печат)