16 Ноември 2024събота15:01 ч.

Снимка БГНЕС

Глобус

Виновните

Обвиненията към Русия за енергийната криза не хващат вяра дори на Запад

/ брой: 220

автор:Георги Георгиев

visibility 3118

Съдбата на "Северен поток-2", който още дълго ще е притча во езицех, беше решена през юли т.г. по време на срещата между Ангела Меркел и Джо Байдън в Белия дом. Нито Германия може без руския газ, нито САЩ могат в Европа без съюзничеството на Германия


За първите осем месеца на тази година Русия е изнесла за Полша 579 тона оранжерийни краставици, докато за миналата - малко над 200 тона, и тогава това беше сензация. Злите езици по специализираните форуми говорят, че вече имало запитвания към руски производители от страна на холандски търговци, дали тази зима не биха били така добри да им продадат краставици "на цени над пазарните". Нидерландия е нето износител на краставици от 50 години насам. 

Само на пръв поглед тази информация няма нищо общо с енергийната криза в ЕС, тема на тази статия. Този дребен детайл показва важна промяна, настъпила на европейския континент от началото на втората студена война (2014 г.) насам. Санкционният натиск върху Русия се провали след седемгодишни усилия. Русия не промени своята политика, но в резултат на контрасанкциите руската земеделска продукция е в европейските магазини.

Опитите пък за превръщането на страната в дежурен виновник за всеки неуспех и криза сред противниците ѝ вече имат трагикомичен или направо комичен отенък. Например, след като през целия октомври поляците и украинците обвиняваха Москва, че е създала изкуствено кризата с високите цени на газа, на 29 октомври представителят на сюзерена им Амос Хохщайн, който е старши съветник по глобалната енергийна сигурност на Държавния департамент на САЩ, заяви във Вашингтон, цитиран от ТАСС: "Нека да го кажем откровено, Русия не е причина за газовата криза в Европа. Тя се случи поради редица фактори, някои от които не могат да се контролират." В същото време, Хохщайн упреква Русия, че се е възползвала от кризата. Т.е. Русия не е виновна, но в същото време е виновна. 

Човек ще реши, че Хохщайн за момент е забравил да бъде капиталист, станал е алтруист и прехвърля този принцип върху днешна Русия, от която очаква да подхожда алтруистично към въпроса в условията на агресивни действия срещу нея от ЕС и САЩ. Всеки сам си преценява как му звучат думите на американеца - наивно или лицемерно.

Естествено е да очакваме, че Москва 

ще се възползва 

от възникналата ситуация. Това е и неизбежно, предвид факта, че тя продава стоките, станали обект на борсова спекулация. Впрочем, специалистите казват, че най-облагодетелствани от лудницата на европейските газови борси са били брокерите, а не толкова държавната компания "Газпром" и частната "Новатек". 

Русия се облагодетелства по силата на обстоятелствата и един малък страничен ефект е цената на краставиците и продажбата им в Европа. Ако руските краставици по Нова година се появят в Нидерландия, то това ще бъде, пишат запознати, защото холандските земеделци няма да имат пари, за да плащат за скъпия газ, с който отопляват и осветяват оранжериите си. 

В момента, въпреки че официални лица от Германия, най-големият купувач на руски природен газ, отричат вината на "Газпром" и Москва, Еврокомисията вече събира материали за антимонополно разследване срещу руската компания, както съобщава американското издание "Политико". Вървят разговори дали и кога да се пуска в експлоатация построеният вече "Северен поток-2". Очевидно е, че ако тези намерения се реализират, независимо от резултата, само ще привнесат още повече неопределеност и в така изнервената ситуация. Още повече, че аргументите на Брюксел и антируските сили в ЕС са слаби, както никога досега. 

Цялата хронология дотук на европейската енергийна драма, а тя ще има и продължение тази зима, сочи, че основният виновник на кризата е курсът на Брюксел и някои европейски столици като Берлин към форсирано "позеленяване" на енергетиката, без да бъдат създадени достатъчно на брой надеждни и рентабилни базисни електрически мощности, например АЕЦ, за които сега внезапно ЕК се присети. 

Най-печалното за Брюксел е, че срещу европейската стратегия за ограничаване на енергийното влияние на Москва, 

се обърнаха собствените ѝ оръжия

либерализацията и смяната на механизма за ценообразуване с отвързването на газовите цени от нефтените, и преминаването от дългосрочни договори към борсова търговия. Плюс всевъзможни бюрократически пречки пред енергийните проекти с участието на "Газпром", плюс залагането на доставки на втечнен природен газ от САЩ, от Катар, откъдето може. 

Тази схема работеше добре, но само до момента, когато нямаше дефицит на синьото гориво и то струваше по-евтино от нефта, писа преди дни "Уолстрийт джърнъл", цитиран от РИА "Новости". "Руснаците дълго време ни казваха: не правете това, глупаво е, придържайте се към цените (на газа - б.а.), които са обвързани с тези на нефта. И те се оказаха прави", цитира американският вестник учения от Оксфордския институт за енергийни изследвания Джонатън Стърн. По данни на Международната агенция по енергетика, ЕС през 2021 г. ще плати на всички продавачи на газ 30 милиарда долара повече, отколкото по старите правила. Това е цената и то не цялата, когато подчиниш търговията на идеологията. 

Сега противниците на Русия са в когнитивен дисонанс. Настояват, че не бива да има никаква промяна. Всичко трябва да си продължава, както е било - Третият енергиен пакет с антируските му норми, блокирането на "Северен поток-2", приоритет на борсовата търговия пред дългосрочните договори и, разбира се, акцент върху всичко "зелено" в енергетиката, тук и сега. 

Основно ударите ще бъдат в две посоки - "Северен поток-2" и дългосрочните договори с "Газпром". Обаче успехът и на двете направления е твърде съмнителен. Да, САЩ подготвят нови санкции срещу газопровода, който би отстранил украинската променлива в руско-европейското енергийно уравнение. Да, редица германски атлантици - политици и журналисти, са радетели за неговото замразяване. Но, както казва председателят на комисията по енергетика в Бундестага от "Левицата" Клаус Ернст, ако бъде замразен "потокът", "зелените" и свободните демократи ще трябва да обясняват на своите избиратели и на бизнеса защо цените на газа са станали още по-високи и непосилни. Едва ли те ще искат да бъдат сочени като виновни. 

"Северен поток-2", чието сертифициране се очаква в началото на 2022 г., се ползва

със силна и стабилна подкрепа 

сред повечето основни партии - както десни, като ХСС и ХДС, така и леви, включително и социалдемократическата, чийто председател Олаф Шолц се очаква да стане канцлер. Германските политици-реалисти смятат, че колкото по-бързо тръгне "Северен поток-2", толкова по-осезаемо ще паднат цените на природния газ. Те са подкрепяни и от новото австрийско правителство, чийто външен министър Михаел Линхарт коментира, цитиран от "Взгляд", че "Северен поток-2" способства за енергийната безопасност, докато се извърши преходът към пълна декарбонизация.

Ако САЩ сега тръгнат по пътя на нови действени, а не символични санкции, това ще доведе до влошаване на американско-германските отношения и връщането им в епохата на Доналд Тръмп. Т.е. до резултат, обратен на очаквания. 

Дългосрочните договори са другата критикувана концепция. За последната година "Газпром" поднови такива с Австрия, Унгария, Молдова. Последната даже невнятно благодари на САЩ за това. Очаква се следващата година такъв договор да сключи и България. Колкото и да се преекспонира политическата съставляваща на тези договори, истината е, че те осигуряват стабилност на доставките и ясно ценообразуване за години напред, което е важно както за купувача, така и за продавача поради спецификите на газовия бизнес. Алтернативата се оказа ценовото рали на газовите борси и нестабилните доставки на втечнен газ. 

"Да се обвиняват доставчици (на енергоресурси - б.а.) от типа на Русия и Близкия Изток по време на дефицит е лоша политика", написа в четвъртък колумнистът на списание "Форбс" Кенет Рапоза. Авторът директно призовава президента Джо Байдън да свали поне част от санкциите срещу Русия, за да може американските енергийни компании да работят с нея уж за благото на европейците.

"Ако мислим логично, то нека да не обвиняваме Москва за високите цени на енергоресурсите, докато в същото време тихо я молим да ни спаси". И това е много вярно. Изглежда в САЩ са на път да вземат завой, за който в Европа още не намират сила. 

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ