17 Ноември 2024неделя00:26 ч.

Туристическа Мека в гнездото на терористите

Москва разработва комплексна стратегия срещу непримиримия джихад

/ брой: 38

автор:Петър Бочуков

visibility 2863

След варварския атентат на московското летище Домодедово на 24 януари руското правителство получи остри упреци за липсата на ефективен план за ограничаване и ликвидиране на кавказкия тероризъм. Британският "Гардиан" дори писа, че политиката на московските  лидери е  разработена "с щори на очите", което увеличава вероятността от нови зверства. Чеченското сепаратистко движение, ръководено от Доку Умаров - самопровъзгласилия се лидер на "Кавказкия емират", се разпростря в съседен Дагестан и в Ингушетия и мутира в панкавказки джихад, подкрепян от "Ал Кайда" и различни ислямистки фондации, намерили приют в някои европейски столици. Пропагандата за глобализация на "свещената война срещу неверниците" и идеята за ислямски емират се родиха в Северен Кавказ след 2006 г., когато бяха ликвидирани бившият самозван президент на Чечения Аслан Масхадов и лидерът на сепаратистите Шамил Басаев. Радикалният ислям в района обаче се утвърди с "издигането" на Умаров, който пое отговорността за взрива на най-натовареното московско летище, заплашвайки че 2011 г. ще бъде "кървава" и че до края й са подготвени стотици самоубийствени атентати из цяла Русия. Наред със заканите му (агенция Stratfor разпространи свой анализ, в който напомня, че Умаров е правил не една и две фалшиви декларациии), той отново уточни, че битката  вече не е за независимост, а за създаването на ислямистка държава в Северен Кавказ. Това е заключение, до което стигат и много анализатори.

Чеченската столица Грозни - в края на втората война (1995 г.)

Известният германски политолог и експерт по външната политика и сигурността Уве Халбах например твърди, че Северен Кавказ се е превърнал във "вътрешна руска чужбина" и че все повече руснаци напускат района. Между Русия и нейната кавказка периферия расте цивилизационна дистанция, смята той. А ислямисткият екстремизъм, повсеместната корупция и трудното икономическо положение на района водят до разрастване на тероризма. Плановете за инвестиции и реформи срещат високи прегради. Въпреки това, наред със прилагания в продължение на много години силов подход и контратерористичните мерки в цялата страна, Москва търси нови пътища и способи за неутрализиране на джихадистите чрез икономическо възстановяване на района и формирането на нова социална среда. (Миналата седмица президентът Дмитрий Медведев възложи до 1 април "да се разработи и приеме цялостен план" за провеждане на антитерористични учения във всички региони на Русия. И заедно с това направи неочаквани инспекции за сигурността на Киевската гара и летище Внуково в столицата. Обявено бе също, че ще бъдат увеличени с около 30 процента средствата, необходими за охрана на летища и гари.)
В търсенето на нови подходи в борбата с тероризма руското ръководство очевидно не омаловажава факта, че в размирния район религията никога не е имала такова силно влияние както сега. Северен Кавказ представлява специфична част от мюсюлманския свят, в която практикуването на исляма не се осъществява по същия начин, както в "класическите" мюсюлмански държави. Само 20 процента от кавказките мюсюлмани, по един или друг начин, изпълняват съответните религиозни обреди и обичаи. Но в последно време този по-свободен ислям търпи сериозни промени. Младежи от кавказките автономни републики са пращани да учат в Египет и Йемен, а в района се "внасят" радикални духовници от Арабския свят.
При този висок градус на напрежение, провокирано от войнстващ и непримирим ислямизъм, при несекващите терористични акции, Русия оповести плановете на правителството за строителството на мащабен туристически обект във високата планина, там където може би се намират тайните убежища на терористите. "Височина 5642" се нарича мегапроектът за строителството на пет високопланински курорта на територията на Севернокавказкия и Южния федерален окръг. Названието му идва от надморската височина на най-високия европейски връх Елбрус, намиращ се в Кабардино-Балкария. Проектът бе представен на Световния икономически форум в Давос от президента Дмитрий Медведев. Реализацията му ще струва 15 милиарда долара, близо 90 процента от които се падат на частни инвеститори. След реализацията му в района ще се създадат над 100 хиляди работни места. Предвижда се в петте курорта да има 90 хиляди хотелски места и след 2020 г. те да бъдат посещавани от 5 милиона туристи на сезон. Вече е създадено държавно предприятие, което ще организира строителството. Особено значение има и фактът, че ски сезонът там продължава повече от шест месеца.
Този проект е част от мащабната стратегия, с помощта на която Москва иска да вземе под контрол катастрофалната ситуация в Северен Кавказ. Сега се акцентира върху икономическото възраждане на района, чието състояние представлява торна почва за развитието на ислямския екстремизъм. "Височина 5642" не е единственият гигантски проект в района на Кавказ. В пълен ход е изграждането на инфраструктурата за Зимната олимпиада Сочи 2014 г. След нея, през 2018 г., в Русия ще се играят и финалните срещи на Световното първенство по футбол, за което също са нужни хотели, стадиони и съответна инфраструктура.
Засега все още не е решен проблемът с инвеститорите. Декларации за намерения вече са подписали няколко западни банки, а също и арабската инвестиционна компания INVEST AD. Руският металургичен магнат Дмитрий Пумпянский се е ангажирал да инвестира един милиард долара. Експерти на британския фонд Private Fund RPL, запознати добре със ситуацията, оценяват рентабилността на проекта на 5 процента, а доходността от отделни негови части - на 25 процента. Руската държава вече е предоставила 2 милиарда долара за инфраструктура. А министерството на финансите обещава на потенциалните участници в строителството компенсации до 70 процента, ако настъпят форсмажорни обстоятелства. Освен това държавата се опитва да привлече инвеститори, като ги освобождава напълно от данъци за срок от 10 години.
Опитите да се намери нов път и нова стратегия срещу кавказкия тероризъм не са от вчера. И преди да обяви туристическия мегапроект "Височина-5642" Москва наливаше и продължава да налива огромни средства в района. В столицата на Чечения вече са заличени следите от двете войни. За съжаление това ограничава, но не спира ескалацията на ислямския екстремизъм...

Кой е Доку Умаров?




Доку Хаматович Умаров (Абу Осман), наричащ себе си "Руският Осама бен Ладен", е отговорен за много смъртоносни атаки, похищения и убийства на невинни хора. През 2006 г. той се самопровъзгласява за президент на непризнатата Чеченска република Ичкерия и за емир на Северен Кавказ, наричан от него Кавказки емират. Роден е през април 1964 г. Завършва висше инженерно образование в Грозни. Женен е и има 6 деца. По време на първата чеченска война през 1994 г. той работи в Тюмен, но скоро напуска работа, за да изпълни своя "патриотичен дълг". Действа под командването на Ахмед Закаев и ръководи специалната войскова част "Борз" (вълк). По същото време получава чин бригаден генерал. След края на първата война през 1996 г. е назначен от Аслан Масхадов за шеф на Чеченския съвет за сигурност. През 1998 г. е уволнен заради организиране вземането на заложници и похищението на генерал Генади Шпигун - пратеник на Москва в Чечения. През 2000 г. е ранен и се лекува в чужбина. През лятото на 2002 г. се завръща в Чечения, където поема командването в югозападния район на границата с Грузия и Ингушетия. Заедно с Шамил Басаев през лятото на 2004 г. нахлува с банда терористи в Ингушетия, където при престрелка загиват над 100 души. Носи отговорност също за терористичния акт в московското метро, отнел живота на 40 души, и за трагедията в училището в Беслан, където загиват 334 заложници, повечето деца.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ