17 Ноември 2024неделя13:55 ч.

За тъмното минало на един премиер

/ брой: 224

автор:Георги Готев

visibility 3077

При закрити врати специализирана комисия на Европейския парламент в понеделник разгледа искането на двама български журналисти за провеждане на специално заседание, което да се произнесе по сигналите за предполагаемото мафиотско минало на премиера Бойко Борисов.
Искането беше отхвърлено с гласовете "против" на координаторите на Европейската народна партия (Вероник Матьо, Франция), на групата на консерваторите (Джейм Никълсън, Великобритания), на групата на либералите (Бил Нетън Дън, Великобритания) и на тази на евроскептиците (Марио Боргезио, Италия). "За" провеждането на такова заседание гласуваха председателката на комисията Соня Алфано (Група на либералите, Италия), представителката на групата на социалистите (Рита Борселино, Италия) и представителят на крайнолявата група "Европейската левица и Северната зелена левица" (Сьорен Бо Сьондергаард), който всъщност е от датска партия, бореща се против членството на страната в ЕС. Три гласа срещу четири. Българи сред координаторите в тази комисия няма.
Няма значение резултатът. Не е важно дори това, че комисията по въпросите на организираната престъпност, корупцията и прането на пари няма разследващи функции и не би могла да отсъди мафиот ли е бил Борисов или не.
Въпросът е, че България е представена на най-високия форум, за който страната ни си е извоювала правото - този на държавните и правителствените ръководители на ЕС - от премиер, чието минало буди съмнения.
Атанас Чобанов, който живее във Франция и е главен редактор на сайта bivol.bg, и Асен Йорданов, известен на публиката с разследващата си журналистика, допускана единствено в малки телевизии, бяха тези, които сезираха Европарламента. Забелязах, че откакто го направиха, властта прави опити да ги омаскари. Толкова по-зле за тази власт. Аз уважавам тяхната гражданска позиция, защото те се осмелиха да повдигат гласно тема, която всеки си задава наум - каква е истината за миналото на Бойко Борисов?
Разговарях със Сьорен Бо Сьондергаард, подкрепил провеждането на заседание за изясняване на миналото на Борисов. Каза ми, че прекрасно разбира, че двамата журналисти, които поискаха Европарламентът да разгледа въпроса за миналото на Бойко Борисов, го правят, защото в България такива експерименти са невъзможни. Ето че дори антиевропеецът изтъкна важно предимство на Евросъюза.
В България истината може да бъде излъчена от малки, неудобни телевизии. В ЕС истината често може да бъде чута най-вече от представители на малки, неудобни партии.
Няколко думи за мотивите (http://bit.ly/UufkiI) на Чобанов и Йорданов, който впрочем е син на поета Недялко Йорданов. В основата са две твърдения. Първото се съдържа в шифрограма на посланика на САЩ у нас от 2005 до 2008 г. Джон Байърли, изтекла в Уикилийкс, в която се казва:
"Обвинения в миналите години свързват Борисов със скандали с отклоняване на петролни доставки, с незаконни дейности с участието на "Лукойл" и с трафик на амфетамини в особено големи размери. Информация от СИМО до голяма степен потвърждава тези обвинения. Борисов е обвинен, че е използвал позицията си на шеф на българските силови служби, за да предоставя прикритие на криминални сделки, а неговата спътничка в живота Цветелина Бориславова управлява голяма българска банка, която е била обвинявана за пране на пари за организирани криминални групи, включително за личните нелегални сделки на Борисов." Спирам дотук, макар че има и още (http://bit.ly/KUIdTD). Според Чобанов, който доста е дълбал по темата, СИМО е тайното име на ЦРУ.
Второто свидетелство е от протокола на разпит в шуменския съд на мафиота Васил Костов - Кеца, който разказва как още през 1999 г. мафията решила да купи пост на Борисов в силовите служби, за да ги закриля. На всичко това Софийската градска прокуратурата излиза през декември 2011 г. с услужливо решение, което отхвърля обвиненията. Вместо да коментирам до каква степен то е дебилно и услужливо, ще отбележа само, че "отклоняване на петролни доставки" е преведено от прокуратурата като "източване на масло". Все едно, че някой злостно обвинява Борисов, че е източил маслото на москвича на съседа.
Сьондаргаард изрази мнение, че е по-добре въпросът да се отнесе в Съвета на Европа. Все пак би трябвало да има там български представител, който да го постави за разглеждане, каза той. Българските членове в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа са 12 (http://bit.ly/OTUtIV). Половината са от ГЕРБ, има двама от Коалиция за България - Милена Христова и Янаки Стоилов, двама от СДС и по един от ДПС и "Атака".
Защо ли си мисля, че ако все пак някой внесе въпроса за разглеждане в Съвета на Европа, няма да е българин?

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ