17 Ноември 2024неделя18:33 ч.

Актуално

За едни хранилка, за други - бесилка

С промените в Закона за радиото и телевизията властта за пореден път се опитва да пробута концепцията си за обществената мисия на медиите

/ брой: 202

автор:Павлета Давидова

visibility 2225

В медийния закон на България има твърде много неясноти, вратички и проблеми, свързани с новите реалности и навлизането на модерните технологии. Че финансирането на БНТ и БНР е тотален хаос и какофония, знаем и без да чуваме годишните им отчети. Регулация на онлайн съдържанието също трябва да бъде въведена. Функционирането и правомощията на Съвета за електронни медии трябва да бъдат преразгледани. Тези общи констатации обаче цяла вечност не водят до нищо, освен до краткотрайни скандали, размяна на остри позиции и... всичко продължава постарому.

През последната година БСП се опита да въведе квоти за българска продукция в тв и радио ефира. Социалистите имаха идея и как да започне работа прословутият Фонд "Радио и телевизия", който съществува в закона, но повече от две десетилетия не е направена и крачка към задвижването му. По стар изпитан навик управляващото мнозинство поряза идеята, за която дори се чуваха добри отзиви от "засегнатите" от законовата поправка. А мотивите на властващите бяха от сорта "по-добре да не работи, защото 20 години не работи". Толкова за тежестта на аргументите и необходимостта от смислен дебат. Законовите предложения на Съюза на българските журналисти, насочени по-скоро към защитата на труда на работещите в сектора, "отлежават" в чекмеджето на парламентарната комисия по култура вече две години.

Поредните скандали около избора на ръководства на БНТ и БНР очаквано раздухаха отново финансовите им проблеми. ГЕРБ се сетиха, че трябва нещо да се направи. И като започна формирането на работни и експертни групи и комисии - тотален хаос и неяснота кой подготвя закона и върху какво се е концентрирал. Единственото ясно бе, че се мисли как да се реорганизират държавните харчове за обществените медии. А гилдията заподозря, че властта пак се готви да опитоми всичко, що може.

На 18 октомври културното министерство най-сетне качи на сайта си прословутия проект за изменение на Закона за радиото и телевизията (ЗРТ). Лицензиите на обществените медии стават безсрочни. Още преди гилдията да го прочете, шефът на БНР Андон Балтаков хвърли оставка. По думите му, министър Боил Банов е подменил текста, за който е постигнато съгласие. Що ги ручахме жабетата толкова време, като "Ало, Банов" пак прави каквото му скимне? Частният проблем на Балтаков е, че не може да прави с Управителния съвет на медията каквото си иска. Отделно, законът променя и финансирането на БНТ и БНР, което се знаеше предварително. Новата формулировка обаче е доста интересна - отпускането на държавната субсидия няма да е на досегашния принцип норматив за час програма, а според "обществената им мисия". А сега де, кой определя мисията? Дали не е тоя, дето отпуска парите? Гербаджийски депутат великодушно заяви, че БНР било опозиционна медия и те не били направили "нищо срещу това". Може би вече правят, но по не толкова очеваден начин? Предложението на Банов е Фонд "Радио и телевизия" изцяло да отпадне. Така де, защо да се морят да мислят как най-сетне да започне да функционира? Малко като с машинния вот, дето го има по закон, ама не и в изборните секции. Сигурно и с него 20 години ще се борим, докато го... махнем.

В текста има малко конкретика по задълженията на обществените медии като архив на записите, цифровизиране и др. "Осигуряване на плурализъм" - добре звучи, но предвид събитията от последните години формулировката може да доведе и до тотално изкривяване. Вече го видяхме в "Конструкция" и "Деконструкция" по БНР.

СЕМ ще продължи да избира генералните директори на двете медии. Има опит за врътка само с ротацията и мандатите им. Като качество и изисквания към експертния им опит добавки няма. Предвид скандалите около иначе беззъбия медиен регулатор, няма как да не се запитаме дали членството в СЕМ не е просто пост-награда със съответните изисквания за послушание. Съветът налага впечатлението, че повече създава драми, отколкото да ги решава. Е, сега ще гледа и финансовите отчети на обществените медии. Да не се сдобие още някой член с нов "бракуван" автомобил от БНР? 

Министерството на културата вече пробва да си измие ръцете - то само организирало дискусия по закона. За какво ни е тогава министър, дискусии и сами може да правим. Виж, с реферството ще има проблем, ама... Има още цял месец за "обществено обсъждане", преди ГЕРБ и компания да пробутат поредната доза хаос и узаконяване на калинките. ЗРТ не засяга само БНТ и БНР, затова и цялата гилдия не бива да проспива поредното намерение на управляващите да осигурят за едни хранилка, за други - бесилка.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ