Продължават фермерските протести в Европа
ЕК прави крачка назад за пестицидите и вредните емисии
/ брой: 25
Фермерски протести, съпроводени от запалени огньове и фойерверки, "запалиха" Нидерландия. Демонстрантите подкараха трактори по магистралите, съобщи телевизионният канал Ен О Ес. Има арестувани и много инциденти, които са били опасни за хората и околната среда, съобщи местната полиция. На места става дума за криминални престъпления, които се разследват.
Недоволството в Нидерландия започна на 2 февруари, следвайки това в Белгия, Франция, Германия, Полша, Румъния, Гърция и Италия. Основната причина за протестите са ръстът на производствените цени на фона на непроменените изкупни цени в ЕС, включително поради евтиния внос на храни от Украйна и други страни. Земеделците са недоволни от селскостопанските политики на ЕС, в резултат на които получават все по-малко субсидии и се сблъскват с все повече правила и ограничения.
Протестиращи фермери и трактори вече са пред сградата на Европейския парламент в Страсбург.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обвини промените в климата и Русия за всички проблеми.
"Фермерите са първите, които усещат последиците от изменението на климата. Сушите и наводненията унищожават реколтата и добитъка. Фермерите усещат последиците от руската война. Инфлацията, растящите цени на енергията и торовете", заяви тя пред Европейския парламент.
Дебатът за фермерите е предвиден за днес.
Фон дер Лайен подчерта, че текстът за пестицидите ще бъде оттеглен. Европейският план за климатичните промени предвижда намаляване с 90% на вредните емисии до 2040 г. спрямо 1990 г. Отпада текстът, който предвижда намаляване с 30% на вредните емисии от селскостопанския сектор спрямо 2015 г., съобщиха медиите.
Гръцките фермери се мобилизират в отговор на аграрната политика на правителството.
"Милионите евро помощ, които обяви премиерът, не са достатъчни", коментира Костас Целас, ръководител на фермерска федерация от Тесалия.
Премиерът предложи нова среща с протестиращите, те отказаха с искане за незабавни помощи.
10 от 19-те автономни области в Испания са парализирани от протестите. Фермерите настояват за подобрения в селските райони, намаляване на изискванията на Общата селскостопанска политика на ЕС, спазване на закона за хранителната верига, справедливи цени на техните продукти и запазване на намалението на данъка върху дизеловото гориво в селското стопанство.