16 Ноември 2024събота22:02 ч.

Снимки БТА

Профили

От продавачка на козметика до милиардерка и смъртна присъда

Труонг Ми Лан ще запише името си в историята като една от най-загадъчните жени

/ брой: 79

автор:Таня Глухчева

visibility 13002

Всеки ден медиите ни засипват с новини за заловени, издирвани, осъдени, освободени, избягали и какви ли още не престъпници. На хората им омръзна да слушат или четат истории за крадци по цял свят и често подминават информацията. Докато не се появи някой, чийто живот заслужава да бъде не само описан, но и заснет на филм. Не е нужно да сме експерти по икономика, да разбираме от акции и облигации, за да останем запленени от острия като бръснач ум на човек, с когото, ако се разминем на улицата, най-вероятно дори няма да му обърнем внимание.
Такъв е случаят с 67-годишната виетнамска милиардерка Труонг Ми Лан, която съд в град Хо Ши Мин (бившият Сайгон) осъди на смърт за измама, засегнала най-малко 42 000 души.
Лан е ръководителка на голяма компания за недвижими имоти и е една от малкото жени във Виетнам, срещу които се планира смъртна присъда. Според следователите тя незаконно е получила около 12,5 милиарда долара от "Сайгон къмършъл банк", в която всъщност притежава 90% от акциите. В същото време общите щети се оценяват още по-високо - на 27 милиарда долара: точно толкова съдът й нареди да върне.
Самата тя не се признава за виновна и обвини подчинените си за случилото се, дори планира да обжалва присъдата.
В процеса участват десет прокурори, наети са 200 адвокати, свидетелски показания са дали 2700 души, а обвинителни материали са напълнили 104 кашона с общо тегло - шест тона.
Но да проследим случая от самото начало. От времето, когато Труонг Ми Лан дори не е сънувала да разполага с толкова средства.
Лан е родена на 13 октомври 1956 г. в смесено китайско-виетнамско семейство в град Хо Ши Мин. Финансовите възможности на фамилията не са много големи и тя е принудена да започне да търгува на пазара и да продава козметика с майка си. От грижата за лицето, се прехвърля на грижите за хубава коса. Завързва много контакти, включително и с хора, които я въвеждат в света на недвижимите имоти.
През 1986 г. виетнамското правителство започва да въвежда икономически реформи, позволяващи на населението да притежава частна собственост. Благодарение на връзките си Труонг Ми Лан започва да купува земя и недвижими имоти.

До 90-те години тя притежава няколко хотела и ресторанта,

а до 2011 г. вече се превърна в една от най-влиятелните жени в град Хо Ши Мин. Това й позволява да организира сливането на три малки банки, изпитващи финансови затруднения, като по този начин формира по-голямата "Сайгон къмършъл банк".
Успява да измами не само обикновените граждани, които са инвестирали средствата си в тази банка, но и за чуждестранните инвеститори и икономиката на страната като цяло. Полицията смята, че всички притежатели на ценни книжа на банката са били жертви на измама и не са успели да изтеглят парите си или да получат лихви или плащания. Общо засегнатите са около 42 000 души. Прокуратурата отбелязва, че от 2019 г. Труонг Ми Лан с помощта на шофьор е взела около 4 милиарда долара от банката за три години, за да ги съхранява в мазето. Според най-скромните оценки теглото на такъв капитал е поне два тона. Всички обвиняеми с изключение на жената са изправени пред дълги присъди до 15 години затвор или доживотен затвор.

Не действа сама

В измамната й схема са били замесени съпругът й - богатият бизнесмен от Хонконг Ерик Чу, и племенница й, които получиха 9 и 17 години затвор. А в съда тя не се яви сама, а заедно с още 85 души, които очакват присъдата си. Най-открояващата се фигура е тази на старши инспектор в Държавната банка на Виетнам, който е получил 5,2 милиона долара от жената за мълчание за измамата. Това е

най-големият подкуп в историята на страната.

Но всичките й съучастници признаха вината и се разкаяха, някои дори върнаха парите. Виетнамските медии отбелязват, че смъртното наказание ще бъде използвано и като заплаха - предполага се, че това може да я принуди да върне поне част от парите и да намали щетите от действията си.
Засега тя е осъдена по няколко параграфа: на смърт за за „присвояване на имущество“, 20 години затвор за „подкуп“ и още 20 за „нарушаване на разпоредбите за кредитиране в дейността на организациите“.

Възможност да избегне смъртната присъда

Макар във Виетнам все още официално да има смъртна присъда, тя се прилага много рядко. А какво предстои да се случи с Труонг Ми Лан, предстои да видим. Със сигурност присъдата ще бъде обжалвана, но е сигурно, че няма да може да си купи свободата. За подкуп и корупция Азия отдавна е показла, че прошка няма.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ