КЗП се сети да дискутира поскъпването на мобилните услуги
Ударите върху потребителите са заради бездействието на държавата, заяви Емил Георгиев
/ брой: 24
След като близо две седмици се коментира темата за обявеното поскъпване на мобилните услуги, най-накрая Комисията за защита на потребитете (КЗП) реши да реагира по скандала. От КЗП оповестиха, че свикват открито заседание, за да се чуят различни аргументи. Поканени бяха представители на неправителствени организации, на Комисията за регулиране на съобщенията, омбудсмана, експерти, но нямаше представители на мобилните оператори. От КЗП съобщиха, че вече имало жалби от недоволни потребители.
Миналата седмица лидерът на БСП Корнелия Нинова призова българите масово да подават жалби в районните съдилища срещу мобилните оператори заради индексацията на цените. Тя даде пример с това, че Районният съд в Пловдив вече обяви за нищожна клаузата за увеличение на цените на мобилните услуги и това решение е показателно.
"Виваком", А1 и "Йетел" вече обявиха, че ще индексират цените си заради инфлацията, като посочиха увеличения между 4,7% и 9,5%. Разликата е, защото използват различни индекси - годишна и средногодишна инфлрация. Първите реакции на властта бяха - имат право, написали са си го в общите условия на договорите. Но, тъй като темата продължава да е "гореща", министърът на икономиката Богдан Богданов каза, че очаква обяснения от мобилните оператори.
Нина Бояджиева от администрацията на Омбудсмана изтъкна, че увеличението се базира на неравноправна клауза. А Емил Алексиев от Министерството на икономиката наблегна на това, че както има инфлация, така може да се случи да има и дефлация. И в такъв случай "клаузата на договора на мобилен оператор следва да предвижда и възможност за понижаване на цената в резултат на дефлация".
Какви ли не удари получават българските потребители и това е заради бездействието на държавата, заяви Емил Георгиев от Федерацията на потребителите в България. "Министърът на икономиката все още се чуди дали да наложи възбрана. Преди две години тогавашният министър на икономиката (Корнелия Нинова бел. ред.) наложи такава заповед и тя беше задействана от съда на две инстанции", припомни той.
Георгиев наблегна на факта, че два от мобилните оператори са спонсори на футболни клубаве, което значи имат достатъчни печалби. "Въпросът е има ли неравноправна клауза или не. За мен има. За мен има и картелно споразумение", каза Георгиев. Той призова присъстващите неправителствени организации "заедно да подадем жабла до Софийския градски съд, че сме против този "терор".
Имаше и призив към КЗП в 14-дневен срок да обяви клаузата за индексацията на цените за неправомерна и да я отмени, да я атакува в съда или да наложи на мобилните оператори максималната санкция от 50 000 лв. Чу се и мнение защо чак сега се коментира тази клауза, която е в договорите от преди 20 години както и призив да се поканят мобилните оператори.
Председателят на КЗП Стоил Алипиев каза, че комисията ще изготви доклад. Друг член на КЗП - Константин Арабаджиев, обаче обяви, че от около година в комисията има внесени доклади, които имат отношение към това дали клаузата за индексация е неравнопоставена спрямо потребителите, но те не са били разглеждани.