Историята на Костенец - в три книги от Михо Червенков
/ брой: 2
В престижното издателство "Захарий Стоянов" през последните години излязоха от печат в поредицата "Отечество любезно" три книги за град Костенец от Михо Червенков - своеобразна история за Костенско-Долнобанската котловина. Първата книга е озаглавена "Град Костенец и котловината от древността до 1878 година", втората - "Град Костенец и котловината 1878 - 9.ІХ.1944 година", и третата - "Град Костенец и котловината след 9.ІХ.1944 година". Заглавията подсказват историческото време, за което пише авторът, а обемът на тритомника - 1150 страници, не само впечатлява, но и стряска читателя...
Преди тези три книги Михо Червенков е написал и издал още десет. Между тях заслужава да отбележим историите на Кибритената фабрика, на читалище "Прогрес", на Районната потребителна кооперация "Венера", трите брошури от поредицата "Малка туристическа библиотека" за курортите от котловината. Предполагам читателите да си мислят, че Михо Червенков е роден в Костенец или в някое от селата на котловината, щом е удостоен и с почетното звание "Почетен гражданин на град Костенец". Нищо подобно. Краеведът е мой земляк, роден в странджанското село Момина църква, Средецко. Съдбата го срещнала с Анка Пашалийска, оженил се за нея и от 60 години живее в Костенец. Нали знаете приказката: "Откъдето е жената, оттам съм и аз!" Само че той не забравя и родния край - през 2013 г. издаде "Спомени за моето родно село Момина църква" - своеобразна етнография на странджанци.
Защо е "влюбен" в котловината Михо Червенков ми се изповяда: "Този район е благодатен за писане - красива природа, богата история, много исторически паметници, добри и трудолюбиви хора". Мястото не ми позволява да пиша подробно за тритомника. Ще ми се да откроя книга втора, която е посветена на най-интересния период - възникването на града - жп гара Станция Баня-Костенец през 1888 г., и развитието на Костенец и котловината до 1944 г. В четири раздела авторът разказва историята им: Възникване на селището и развитието му до края на първото десетилетие на ХХ век; Младото селище и районът през второто и средата на третото десетилетие на ХХ век; По-нататъшно развитие на гара Костенец и Годините на Втората световна война.