Една трета от бизнеса се притеснява от натиск за партийно финансиране
Над 30 процента от фирмите в България смятат, че може да им бъде оказан натиск за финансиране на определена партия. 16 на сто пък прогнозират, че възможността за отворено партийно финансиране ще доведе до покровителстване само на част от бизнеса. Това паказват данни от проучване, проведено сред членовете ан Българската търговско-помишлена палата. Запитването е направено в периода 28 юни-3 юли, преди окончателното приемане на текстовете, с които субсидията стана 1 лев и се разрешава финансирането на партиите от фирми и физически лица.
Около 45% от фирмите отговарят, че биха финансирали партии. 14 на сто твърдят, че с промените се легализират сумите, които и сега се взимат от бизнеса, но скрито. Над 20% искат да има пълна прозрачност на източниците и детайлите по разходването на т.нар. "дарения".
74% от участвалите в допитването смятат, че намалената на 1 лев на глас субсидия ще бъде компенсирана с пари от бизнеса.
Според 75% от фирмите при 1 лев субсидия на глас партиите ще оптимизират структурите си и ще станат по-ефективни.
Намалената субсидия ще доведе до изчезване на малките партии и оставане само на големите партийни структури, смятат около 60 процента от фирмите.
В същото време анкетираните посочват и редица предимства в орязването на държавното финансиране: ограничаване на членството в партиите по семеен ред, намаляване на зависимостта от гласоподавателите, минимизиране на разходите за несвойствени дейности, по-стриктен вътрешнопартиен контрол.
Около 66% от фирмите предлагат да има максимална сума, която да се предоставя на партиите от бизнеса или НПО-та. 28% подкрепят идеята да се определя процент от приходите или оборота на дадеда компания. Като цяло трябва да има лимити независимо от източника на финансиране, убедени са 78 на сто от участвалите в проучването.