16 Ноември 2024събота07:58 ч.

Общината в Мирково попадна сред вандалите

Обществено недоволство предизвика демонтирането на поредния антифашистки паметник у нас

/ брой: 4

автор:Велиана Христова

visibility 6378

На 22 декември 2021 г. Общинският съвет в с. Мирково, Софийска област, се нареди сред вандалите, които в последните години "геройски" посягат на антифашистки паметници у нас. ОбС реши да демонтира от центъра на селото Паметника на загиналите в антифашистката борба и във Втората световна война, без дори да се допита до жителите му.

По този повод Българският антифашистки съюз, Съюзът на ветераните от войните и Областният съвет на БСП-София област огласиха декларация, в която определят случилото се като пореден позорен факт на пренебрежение към антифашистката борба у нас и към подвига на бойците от Българската армия, дали живота си по бойните полета на Европа през Втората световна война. Продължава тенденцията от последните години за омаловажаване на Съпротивата и дадените жертви от България във войната срещу фашистката коалиция, се казва в документа. В обръщението към общината и към кмета Цветанка Йотина пише още: "Няма разумно обяснение защо пред паметник на предците ни в центъра на селището сте предпочели модерен фонтан или плочник и духовното е отстъпило пред материалното."

Демонтираният бронзов Паметник на загиналите бе върху паметна стена от бял камък, на която са изписани имената на осем герои от този край. От едната страна са тези на двама партизани от отряда "Чавдар" - Христо Нончев на 18 г. и Цветко Караджов, ненавършил 17 години, които са били заловени и разстреляни от властта на 5 юни 1944 г. Изписани са и имената на убитите ятаци Недельо Кюлафлиев и Симеон Попов. За битките в Балкана, за саможертвата на партизаните стихове е писал поетът Веселин Андреев, който също е бил партизанин в отряда. 

От другата страна на паметната плоча са имената на Димитър Стоянов, Петър Мечкаров, Стоимен Танов и Димитър Томев - участници в последния етап на Втората световна война, когато България се включва в битките срещу Хитлерова Германия. 

Днес захвърляме борците герои по очи в тревата, а утре отново ще имаме нужда от тях, реагират възмутени днешните антифашисти. Част сме от европейското семейство и би следвало селищата да се надпреварват в изтъкването на свои герои от антифашистката съпротива. Захвърлянето на паметта за тези борци като на бунището може да свидетелства само за историческа неграмотност, комплексарщина или желание за реабилитация на фашистки практики. Антифашистите припомнят на кметицата Цветанка Йотина, която е родом от Кюстендил, европейското отношение към известния кюстендилец Тодор Ангелов-Божаната. Негов бюст-паметник стои и се почита не само в Кюстендил, но и в сърцето на Европейския съюз - Брюксел. След Втората световна война Божаната е обявен за национален герой на Белгия заради активното си участие и организиране на белгийската съпротива срещу немската окупация. Пада убит през 1943 г.

В общоевропейската антифашистка съпротива са влели силите и живота си и тези смели момчета и мъже, чийто паметник днес лежи, захвърлен по очи в тревата на иначе ремонтирания селски стадион в Мирково. Повторно посичане ли заслужават в претендиращия да бъде демократичен ХХI век осемте мирковчани? Такъв урок ли цели да даде местната управа на децата и младежите, които играят и спортуват на стадиона. Самата Йотина участва в политическия проект "Консервативно обединение на десницата", но нима не е право на бъдещите поколения в община Мирково да познават историята на своя край, питат антифашистите. 

В официалния уеб сайт на общината в Мирково е отделено специално внимание на този период от историята и на участниците в Съпротивата. Посочено е: "Неслучайно в годините на антифашистката борба мирковчани вземат най-дейно участие." Тогава не посягайте на паметника, който олицетворява това твърдение, повтаря председателят на БАС Евгений Белий.

Занемаряването на паметника е започнало преди демонтажа - от паметната плоча липсват букви, надписите трудно се четат, а иначе общината през последните години е реализирала множество проекти за благоустрояване на района. Антифашистите подозират, че, както обикновено става в последно време, паметникът ще остане захвърлен на произвола по време на ремонта на площада, удобен за кражби, натрошаване и предаване за скрап. Това е варварско отношение и към загиналите, и към труда на творците, автори на паметника. Дават ли си сметка Общинският съвет и кметицата, че със своето последователно безхаберно поведение допринасят за реабилитирането на опасността от нови страшни бъдещи времена, за избавлението от които ще има нужда от хора с качествата и саможертвеността на осемте мирковчани, питат антифашистите.

В декларацията трите организации настояват ОбС да преразгледа решението си за преустройство на центъра, да върне паметника на мястото му и да осигури възможност за вписването му в евентуалните архитектурни подобрения.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ