16 Ноември 2024събота10:36 ч.

Няколко думи

Богоугодно

/ брой: 183

автор:Мая Йовановска

visibility 8690

Заговори ли се по темата за минималната работна заплата в страната, бизнесът настръхва. Всяко предложение за нейното повишаване предизвиква тежък отпор. И от сутрин до вечер из телевизорите представители на работодателите започват да бълват апокалиптични прогнози за скорошна смърт на предприемачеството в страната. А подкрепящите повишението на МРЗ, биват обвинени във всички грехове срещу пазарната икономика.
За следващата година и държава, и синдикати изчислиха, че минималното възнаграждение трябва да стане 1077 лв. Сума, която след удръжките спада до под 900 лв. И която едва би стигнала за най-необходимото, за да не умре работникът от глад и да плати някоя и друга сметка. Има си и специално понятие - работещи бедни. И по това сме първенци в ЕС.
Аргументите на бизнеса са най-различни. Че формулата за изчисление на минималната заплата не се прилага правилно. Че тази методика въобще трябва да се премахне. Че инвеститорите заради това бягат. Решенията за повишаване на МРЗ водели до съкращения, напускащи България големи компании, ръст на сивата икономика и на безработицата. Че нискоквалифицираните работници, които не можели да четат, не може да са с толкова високи възнаграждения...
"Минимална заплата трябва да получават 5-6-7% от хората - това не е цел, не е мечтата на детството да получаваш минимална заплата. МРЗ трябва да получават най-нискоквалифицираните, тези с най-нисък трудов принос - ден идва, ден не идва или идва пиян, не може да чете или пише, едвам събира...", обясни Велев.
Само не знам кой работодател ще държи подобен служител на работа? Приравняването на хората на минимално възнаграждение с отклонения, с изключения от общото правило е некоректно. Това не е масовият случай, но масово хората в страната ни са именно на минимална или близка до най-ниската заплата.
Шефът на АИКБ Васил Велев даже направи "правилната" сметка, че минималната заплата в страната трябва да е между 670 и 800 лв. А дали не е най-добре изобщо без заплати да работим?! Това ли е пък мечтата на българските предприемачи? Да държат работниците на 700 лв. бруто? Срам!
Връщам се към темата за пазарната икономика, мантрата за ненамеса на държавата в бизнеса и въобще за лошата държава и добрите предприемачи. Защото комай не мерите с един аршин и, оказва се, стандартите са двойни и тройни.
Бизнесът започва да бълва змии и гущери зададе ли се повишаване на минималната работна заплата, но е много диалогичен, мил и логичен, когато иска нещо. Обикновено пари. Милиони от нашите пари. И обикновено ги получава! Само преди дни окончателно беше дадена зелена светлина за пореден път бизнесът да бъде подпомогнат за скъпия ток.
Нали сте за пазарната икономика и пазарът е този, който регулира най-добре нещата? Защо ревете и искате от лошата държава? Държавата да помага на баровците е богоугодно, но е голям грях и против всички правила на вселената, когато МРЗ се повишава! На чужд гръб и 100 тояги са малко!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 987

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1048

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1018

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1012

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ