16 Ноември 2024събота14:17 ч.

Снимка БТА

"Булгаргаз" иска да предоговори споразумението с "Боташ"

Държавният доставчик е спрял да плаща на турската компания

/ брой: 131

автор:Дума

visibility 6712

"Булгаргаз" е изпратил официално предложение до "Боташ" за предоговаряне на споразумението между двете компании за достъп до терминали за втечнен газ и пренос. Към писмото е приложен проект на допълнително споразумение. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в парламента. По думите му проектът съдържа предложение за изменение, съобразено с текущите пазарни цени на предоставените от "Боташ" услуги в региона.
Малинов уточни, че в предложението на "Булгаргаз" до "Боташ" е предвидена оптимизация на резервирания капацитет, намаляване на цените за заплащаната услуга, структуриране на ценообразуването на постоянни и променливи компоненти на заплащане, възможност за едностранно прекратяване на споразумението от страна на "Булгаргаз", както и прехвърлянето на правата на трети страни в пълен обем. Малинов се надява процесът по предоговаряне да завърши до края на юли.
В писмото българският обществен доставчик "Булгаргаз" е уведомил "Боташ", че при сегашните финансови условия на споразумението не е в състояние да продължава да изпълнява своите финансови ангажименти и този капацитет, който е резервиран. Поради тази причина дължимите плащания за юли не са извършени, добави служебният министър на енергетиката. Той посочи, че над 2 млн. мегаватчаса природен газ, които са собственост на "Булгаргаз", се съхраняват в момента в Турция.
До юли българският обществен доставчик е изплащал договорения капацитет съгласно споразумението. За юни е заплатено с 12 млн. лева по-малко съгласно отстъпка, направена от турската компания, докато за юли българското дружество не е изплатило нищо поради невъзможност. По досега действащия договор "Булгаргаз"е длъжен да плаща по 500 хил. долара на ден за капацитет, който не използва.
"Булгаргаз" иска да се намалят количества, както и таксата за комплексната услуга, която в момента е над 9 долара за мегаватчас, разделяне на цената на постоянна и променлива, промяна на клаузата за разваляне на споразумението и това да може да става едностранно, както и нова клауза за официално предоставяне на правото на "Булгаргаз" да прехвърля на други търговци правата за доставки по споразумението, което е със срок до 2036 г. За съкращаване на периода на резервиране на капацитет не се говори.
Тези стъпки се предприемат, след като и вторият опит за продажба на капацитета на "Булгаргаз" на турските терминали пропадна. Причината е прекалено високата цена на услугата, договорена между "Булгаргаз" и "Боташ" в края на 2022 г. при съвършено различни условия и цени на газовия пазар.
В момента при положение, че на гръцкия терминал Ревитуса има свободни капацитети, цените са значително по-ниски от тези по споразумението с "Боташ" и съоръжението е по-близо да България, търговците нямат интерес да ползват договорката на "Булгаргаз".

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ