"Булгаргаз" безпомощен за договора с "Боташ"
/ брой: 51
Не може да се постигнат по-благоприятни условия в 13-годишния договор за природен газ с Турция без политическа намеса. Това се разбра на последното заседание на временната парламентарна комисия, която проучва споразумението с турската държавна енергийна компания "Боташ".
Договорът беше сключен между "Булгаргаз" и "Боташ" в началото на 2023 г. Тогава управляваше служебното правителство на президента Румен Радев. С него българският газов доставчик получи достъп до турските терминали за втечнен газ, както и до газопреносната система на страната, къде оперира турската компания. Целта беше да се гарантира, че когато България закупи втечнен газ, може да използва турската газова инфраструктура, за да го регазифицира, съхранява и транспортира.
Радев и служебният му кабинет представиха споразумението като гаранция за енергийната сигурност на България след спирането на руския газ. Управляващите след Радев обаче твърдят, че то е неизгодно заради дългия му срок и таксите, които "Булгаргаз" трябва да плаща на "Боташ". Сделката беше подхваната и от Европейската комисия, която я проверява за евентуално нарушение на правилата в областта на конкуренцията.
В момента момента "Булгаргаз" преговаря с "Боташ" за нови, по-благоприятни за българската страна условия, стана ясно на заседанието. Проблемът бил, че турската компания настоява за неща, които българското дружество няма правомощията да предостави. "Преговорите с "Боташ" бяха водени основно на политическо равнище. За да има успех, трябва да имаме сериозна политическа подкрепа и иницииране на разговори на политическо равнище", твърдят шефовете на "Булгаргаз".