16 Ноември 2024събота09:04 ч.

АЕЖ смъмри държавата за Стратегията за детето

Заради недоверие в институциите и традиционните медии хората търсят алтернативни и недостоверни източници на информация, алармира организацията

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 2931

Критики към неаргументираното и непрозрачно прокарване на разпоредби и закони отправи Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ) към държавата. Повод за позицията е разгорещеният дебат, провокиран от Националната стратегия за детето 2019-2030.

"Институциите имат огромен проблем с доверието. За да го решат, е необходимо да действат за максимална прозрачност в работата си. Такава прозрачност няма как да бъде постигната без качествени медии, които, от една страна, държат властта отговорна, а, от друга, предоставят достоверна информация на обществото", пишат от АЕЖ. От организацията твърдят, че държавата трябва да си признае, че както в много отношения, така и в социалната политика далеч не е перфектна. "В последните дни бяха направени публично достояние редица случаи, по които е спорно дали е действано в най-добрия интерес на детето и дали не е било по-правилно да бъде подкрепено семейството, вместо да се извеждат деца от него. Гражданите имат право да знаят какво мотивира подобни мерки, как и от кого се вземат решенията и какви са гаранциите за защита от държавен произвол", настояват те.

От АЕЖ отбелязват, че държавата има отговорност да обяснява по-добре мерките, които предприема за подкрепа на децата и семействата в риск. "Въпреки емоционалния заряд на темата институциите не бива да предприемат действия, мотивирани от ирационални нагласи. Задача на администрацията е да върне дебата в полето на аргументите и научно базираните факти", отбелязват от асоциацията. В позицията й се посочва, че държавните институции и традиционните медии не се ползват с безспорен авторитет, което тласка много хора към алтернативни източници на информация. "Тези алтернативни източници обаче често са недостоверни и вместо информация предлагат дезинформация. Ниското ниво на медийна грамотност и повишената критичност към официалните източници на информация карат различни хора да се доверяват безкритично на всеки източник, различен от официалния - това създава среда за разцвет на множество конспиративни теории", алармират те. Според тях конспиративните теории генерират истинска истерия като тази с Истанбулската конвенция за защита на жените от насилие и Стратегията за детето. Подобна обществена психоза никак не е безопасна и в редица случаи може да застраши дори човешки живот, добавят те.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ