31 Март 2025понеделник21:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Интервю

Д-р Иван ИБРИШИМОВ:

Благодарение на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" ще има аптеки в отдалечените райони

За първи път в бюджета на НЗОК са заделени пари за биомаркерна диагностика на онкоболните, казва депутатът от левицата

/ брой: 43

автор:Юлия Кулинска

visibility 9962

"Ако инвестираме правилно в превенцията, ще намалим натиска върху болниците и ще предотвратим много тежки заболявания, които изискват скъпо и продължително лечение".


"След швейцарското правило, по което ще бъдат осъвременени пенсиите, можем да отметнем и аптеките в отдалечените райони като изпълнена част от нашата програма.


Д-р Иван Ибришимов е роден в Дупница, където е завършил основно и средно образование. През 2000 г. се дипломира във Факултета по дентална медицина в Медицинския университет в София. Има магистратура по здравен мениджмънт и собствена стоматологична практика.
Член е на БСП от 2003 г. Член е на Националния съвет на БСП. Д-р Ибришимов е депутат в 42-рото, 43-ото, 44-ото и 51-вото Народно събрание от левицата.
Зам.- председател е на Комисията по здравеопазване. Член е на Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на СРС и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения, на Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Владее руски и английски език.


- Д-р Ибришимов, парите за здравеопазване в бюджет 2025 се увеличават с 1,3 млрд. лв. Как ще се отрази тази сума върху развитието на сектора? Кои са приоритетите на левицата?
- Увеличението на бюджета за здравеопазване с 1,3 млрд. лв. е безспорно важна стъпка, но трябва да се гледа не само на размера на средствата, а и на начина, по който те ще бъдат разпределени и използвани.
Това е най-голямото повишение на средствата в последните години, но предизвикателствата в сектора също са значителни. Основният приоритет на левицата е тези средства да бъдат насочени към политики, които ще подобрят реалния достъп на гражданите до качествено здравеопазване – както в болничната, така и в доболничната помощ.
Затова от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" настояваме за по-добро планиране и контрол върху разходите, за да не се стигне до неефективно разпределение, както сме виждали в миналото. Да, това не е бюджетът, който бихме искали ние от БСП, но на този етап е единственият възможен бюджет, който да вкара спокойствие в системата.
- В бюджета има заделени средства за аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони, както и за денонощните аптеки, което е залегнало в предизборната платформа на БСП. Какъв е Вашият коментар?
- Да, това беше един от основните ни приоритети, защото достъпът до лекарства в малките и отдалечени населени места е огромен проблем. Не е тайна, че липсата на аптеки в тези райони води до сериозни затруднения за възрастните хора и хронично болните.
В бюджета са предвидени средства в размер на 9 милиона лева за субсидиране на аптеки в такива населени места. Това ще позволи да бъдат покрити част от разходите за тяхното функциониране. Подчертавам, че след швейцарското правило, по което ще бъдат осъвременени пенсиите, можем да отметнем и аптеките в отдалечените райони като изпълнена част от нашата програма.
- За първи път в бюджета на НЗОК се предвижда финансиране за биомаркерна диагностика при пациенти с онкологични заболявания. Какви са очакваните ползи от тази мярка за пациентите и как ще се осъществява нейното прилагане на практика?  
- Това е важна стъпка, тъй като биомаркерната диагностика ще позволи по-прецизно и индивидуализирано лечение на онкологично болните пациенти, което може значително да подобри тяхната прогноза и шанс за успешно лечение. На практика това означава, че лекарите ще могат по-добре да определят кой пациент има нужда от конкретен вид терапия, което ще повиши ефективността на лечението и ще намали ненужното прилагане на неподходящи медикаменти. Това е стандарт, който в развитите здравни системи вече се прилага, и е крайно време да стане достъпен и за българските пациенти.
- В парите за здраве за тази година са заложени средства за надлимитната дейност на болниците, което ще бъде "глътка въздух" за медицинските заведения. Как ще се отрази това на функционирането на здравните заведения?  
- Финансирането на надлимитната дейност беше дълго отлаган въпрос, който създаде сериозни финансови затруднения за много лечебни заведения. Важно е болниците да имат сигурност, че ще бъдат обезпечени за извършената от тях дейност, защото иначе се натрупват дългове, които застрашават тяхната работа и дори съществуването им. Освобождаването на средства за разплащане на тази надлимитна дейност ще позволи на болниците да се стабилизират, да инвестират в подобряване на условията за лечение и да осигурят по-добри заплати за медицинския персонал, за да не губим кадри.
- Настоявате за повече средства за профилактика и доболнична помощ, с по-малко разходи за болнично лечение и лекарства...
- Това е ключов въпрос, защото в момента българското здравеопазване е ориентирано предимно към болничната помощ, а превенцията и доболничната грижа са недофинансирани.
Трябва да направим така, че повече средства да се насочат към профилактика, ранна диагностика и навременно лечение. Това означава разширяване на програмите за безплатни профилактични прегледи, подобряване на условията за работа на общопрактикуващите лекари и специализирани кабинети в доболничната помощ. Ако инвестираме правилно в превенцията, ще намалим натиска върху болниците и ще предотвратим много тежки заболявания, които изискват скъпо и продължително лечение.

Пускат автомати за обмяна на валута

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Българите предпочитат да инвестират в акции

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 59

Природният газ поевтинява с над 14% през април

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 59

Младите купувачи търсят малки жилища с осигурено паркомясто

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 59

Европа остава проект на мира

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 59

Митинг в Кочани обвини властта в гол популизъм

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 59

Щокер не иска Австрия да симпатизира на Тръмп

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Забравените

автор:Аида Паникян

visibility 170

/ брой: 59

Докато сте оглупели от страх

visibility 183

/ брой: 59

Евроизродяване

автор:Юри Михалков

visibility 174

/ брой: 59

Европа - хищница

автор:Боян Бойчев

visibility 182

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ