14 Август 2024сряда20:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От днес започва едрият лов

Какво трябва да бъде снаряжението на ловеца?

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 2970

От днес се открива ловът на едър дивеч. Какво трябва да има нашият ловец освен оръжието и боеприпасите? Как и с какво да зареди раницата преди излет? Това са множество предмети, аксесоари, приспособления, уреди, принадлежности, инструменти, които ще му бъдат необходими по време на лов. Разбира се, цялото снаряжение не се носи всеки път. Какво ще вземе със себе си на конкретния излет зависи от сезона, от вида лов (колективен или индивидуален) от мястото, където ще отиде.
Снаряжението можем да определим на няколко групи. Това е условно тъй като някои от елементите и уредите, в зависимост от използването им, могат да се отнесат към различни групи.
Защита от фактори на обкръжаващата среда - влага, мъгла, дъжд, сняг, вятър, пек. Най-важното при дълги преходи е обувките да не убиват, да бъдат удобни и топли. Според възможностите на ловеца те могат да бъдат гумени цървули, ботуши, кубинки или обувки, произведени по най-съвременни технологии с терморегулатор. Винаги трябва да имаме резервни чорапи (а понякога и още едни обувки).
Облеклото според сезона трябва да е леко, удобно, топло и желателно да е маскировъчно. През зимата за лов е добре да се използват леки бели гащеризони. Хубаво е дрехите да са от естествена материя - памук, вълна, и да се избягват синтетичните материи, които при студ и горещина се променят. Най-добре е на голо да се облича тънка вълнена фланелка или термобельо. При тежък преход и голям студ хубаво е ловецът да смени мокрото си бельо, преди да застане на пусия. За дъжд и сняг се използват гумирани наметала.
Шапката е важен атрибут от облеклото на ловеца и то не само от естетическа гледна точка. Тя помага за точен изстрел срещу слънцето. Днешните се правят с двойно дъно, като на пусията се обръща яркияш цвят, за да се вижда ловецът отдалеч. През лятото тя трябва да е с широка периферия, за да предпазва от слънце и дъжд, а през зимата да е от вълна или ушанка, за да го защити от студа и вятъра.
През зимата са задължителни топлите ръкавици, за да не се губи чувствителността на пръстите при произвеждане на изстрел.
Необходими неща за огрев, храна и пренощуване  - кибрит, запалка, брадвичка, парче автомобилна гума, борика, сух спирт, термос с горещо кафе, чай или греяна ракия, манерка с вода, малка скаричка, сгъваемо столче за сядане, спален чувал, палатка.
За успешно провеждане на лова  патрондашът трябва да е от мека кожа и разделен на секции, за да се предпазят патроните и да не изпадат. Бинокълът, прожекторът, компасът, радиостанциите и мобилните телефони вече не са лукс, а необходимост за съвременния ловец. При започване на гонката мобилните телефони и радиостанциите задължително се изключват. Гоначите могат да ползват и пиратки освен обикновени патрони. За примамване на животните се използват свирки, чучела, мюрета и гумени патици. В чужбина се използват специални свирки, имитиращи ранен заек или птица, за да се привлича желаният хищник, особено лисиците. У нас механичните звукови сигнали за примамване на дивеча не са разрешени. Лопатката при подземен лов е задължителна, защото често се е случвало по време на лов кучето да се заклещи в дупката. Тя ще ни е необходима и при закъсалия автомобил. Не забравяйте фотоапарата, за да показвате снимките, когато не ви вярват.
За изнасяне и разфасоване на дивеча е нужно здраво въженце около 2-2,5 метра. При липса на въженце могат да се използват и коланите, стига да има слука. Ножовете за дране и брадвичка за разфасоване са задължителните атрибути при излети, особено за едър дивеч. Един найлон около 4-6 кв.м ще свърши добра работа, когато искате да разпределите поравно пая за всеки от участниците в лова, а найлоновата торбичка ще ви послужи за собствения дял. При съвременните условия джипът е най-подходящ за извличане на падналото животно, но когато местността е силно пресечена, можете да прибегнете да услугите на катър или муле. За целта върху главата им се надява чул, за да не се плашат от големия глиган.
Средства за придвижване. Най-добре е да се използват УАЗКИ и джипове 4Х4. Понякога ловците се придвижват с мотори, велосипеди, коне, трактори, камиони, леки коли, докъдето стигат. С лодки и салове се преминават големи реки или езера. Например дружинката от село Глава, Врачанско, си е монтирала стационарен сал за преминаване през река Искър.
През зимата при дълбок сняг се използват шейни, ски-писалки или снегоходки. Снегоходките могат да се направят от специални клони и да се прикрепят към обувките с кожени ивици.
За защита от насекоми. Комарите са едни от най-досадните спътници на ловците и рибарите, когато им се налага да замръкнат на открито или във влажна местност. В аптеките вече има богата гама от спрейове против всякакви насекоми. Препоръчваме ви една изпитана и лесно приложима рецепта на ловците от Лапландия: сварява се кора от бреза и след като престои около половин час, отварата се прецежда и с нея се намазват откритите части на тялото.
За лечение и травми. Освен специфичните за ловеца постоянни лекарства добре е да има в аптечката болкоуспокояващи, противоалергични, успокоителни, антипростудни, сода за хляб, бинт, йод, лейкопласт и др.
За облекчение всеки ловец може да си направи постоянен списък на необходимото снаряжение за всички месеци. В него могат да се включат също документи, пари, клечки за зъби, четка за зъби, тоалетна хартия, дамски превръзки, носни кърпи, салфетки, сол, подправки, свещ, брусче за точене на ножове и др.
Най-важното за ловеца е да си носи устата. Защото без лаф няма лов.
 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 1212

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 506

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 682

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 440

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ