Диана Инджова:
Увредените често дори не ги броят за пациенти
Политиката на държавата е "правим всичко възможно да умрете по-бързо", твърди психоложката
/ брой: 128
По никакъв начин държавата не се е загрижила за хората с увреждания, напротив политиката й е "правим всичко възможно да умрете по-бързо". Това твърди д-р Диана Инджова, председател на Центъра за психологически изследвания по повод изявлението на Симеон Дянков, че хората с увреждания за четири години са се увеличили с 250%.
"Един човек с увреждане много често даже не е пациент. Знаете, че има хора, които се водят пациенти - хора с увреждания, има и хора, които не се водят пациенти", посочи д-р Инджова. Тя даде пример с хората с декубитални рани - една декубитална рана струва на месец между 280 и 300 лв., а човек има на месец две или три декубитални рани, от които умира. "Държавата с това, че на няколко процента на хората с увреждания дава една много минимална сума от 9,30 лв. като интеграционна добавка, едва ли може да си е изпълнила задълженията. Държави като Македония и Албания имат далеч по-добра финансова и социална грижа към хората с увреждания", посочи д-р Инджова.
По думите й политиците, дори когато се сблъскат с проблема на увреждането заради свой близък, използват личните си контакти, а не използват политиката, за да променят положението на хората с увреждания.
"Никога по никакъв начин хората с увреждания не са се увеличавали. Техният брой винаги е много по-голям от истинския в официалната статистика, защото хората, които наистина имат сериозни увреждания, много често предпочитат да не преминават през унизителната система на ТЕЛК. Статистиката се използва да докажем как да съкратим финансови плащания", добавя д-р Инджова.
Ако НОИ ще прави проверка, всички се сещаме, че става въпрос за конфликт на интереси, защото НОИ притежава документация, която е безкрайно добре прикрита, смята д-р Инджова. "Понеже НОИ дава парите, на него му е много изгодно да каже "Хайде сега да намерим под вола теле", казва тя. "Контролът трябва да дойде от правораздаващите и контролиращите органи. Те трябва да поемат отговорността, а не да я прехвърлят на този, който има изгода изкуствено да намалява броя на хората с увреждания", посочи д-р Инджова.
Според последните официално обявени данни на НОИ отпреди 6 години хората с увреждания са 843 000 души. "Ако Полша признава за 33% хора с увреждания, възможно ли е в България, която е безкрайно безхаберна към хората с увреждания, да има по-малък брой хора с увреждания. Това е недопустимо", категорична бе д-р Инджова.