Тайните на фигурите от восък, или Музеят на мадам Тюсо
Малка, самотна, но много решителна жена, с две деца на ръцете е успяла да направи невъзможното - да създаде най-популярната арт верига в света
/ брой: 26
Сред огромното множество от восъчни статуи, в един от най-известните музеи в света, между тълпата от гении, злодеи, естрадни, поп и рок звезди, спортисти и политици може да се открие и малката невзрачна фигурка на женица, облечена в тъмна рокля. Това е самата мадам Тюсо...
Мари Тюсо обаче изобщо не е авторка на идеята за създаване на восъчни скулптури, колкото и да е учудващ този факт за някои. Подобни фигури е било прието да се правят още през XVIII век в Европа, когато традицията повелявала изображения или восъчни копия на мъртъвци да се носят пред погребалното шествие. Когато фамилията Тюсо се премества от Швейцария в Париж, Мари също се посвещава на тази дейност.
Мари Тюсо
Съвсем скоро тя се прочува като една от опитните майсторки, към нейните услуги прибягват дори хора от висшия ешелон на властта. По време на Френската революция (1789-1799 г.) мадам Тюсо, по поръчка на участниците в нея, прави копия на телата на екзекутирани велможи. А c възцаряването на Людвик XVIII пресъздава от восък и главите на Робеспиер и Марат. Именно тези злокобни маски се превръщат в първите експонати в музея на Мари Тюсо в Лондон, където тя се премества, за да е далеч от политическите сътресения в Париж.
Постепенно става модерно восъчни скулптури да се показват на специални изложби. Обаче малката, самотна, но много решителна дама с две деца на ръце успява да направи привидно невъзможното - създава през 1835 г. най-популярната подобна експозиция в света.
Чарли Чаплин
Освен централата в Лондон филиали на известната восъчна галерия са създадени в Амстердам, Лас Вегас, Копенхаген, Ню Йорк, Лос Анджелис, Хонконг и Берлин. Само в Музея на мадам Тюсо, разположен в разкошна сграда на "Бейкър стрийт" в английската столица, веднъж месечно в асортимента на експозицията се появяват 10 нови статуи. А всеки ден, малко преди от 10 ч. сутринта, когато галерията отваря врати за посетителите, прага й прекрачват десетина жени - дипломирани скулпторки. Въпреки това някои от тях бършат праха от восъчните знаменитости, други оправят грима им, трети се грижат за перуките и бижутата, четвърти поливат пищните палми, растящи направо в големите зали на музея, или оглеждат стилните мебели. В задълженията на служителките влиза и да проверяват джобовете на фигурите и облеклото на статуите. Тъй като в галерията няма табелки "Не пипай!", а малки деца и доста възрастни все гледат не само да докоснат восъчните скулптури, но и да се снимат с тях, важно е да се констатира дали всичко необходимо по тях е налице, преди музеят да отвори врати. Публична тайна е, че някои посетители правят и невъзможното, за да издърпат за спомен поне конец от тоалета на звездната статуя...
Всеки непредубеден посетител на Музея на мадам Тюсо може да забележи, че там най-вече се вземат под внимание интересите на британската публика. Дава се предпочитание на кралското семейство (от Хенрих VIII до наши дни), съществува и специален кът, изцяло посветен на адмирал Нелсън, две зали са отделени на Наполеон I, представени са и всички известни английски рок певци, както и изтъкнати исторически личности. Оригиналната восъчна статуя на Хитлер, представена в галерията в Лондон, е нападана няколко пъти и затова сега тази фигура зорко се охранява. А малко преди излизането по кината на втория филм за приключенията на капитан Джак Спароу (изигран от Джони Деп) в музея тържествено бе открита нова композиция, изобразяваща тримата главни герои от "Карибски пирати. Сандъкът на мъртвеца". Любопитен факт е, че восъчните фигури са създавани успоредно със снимките на лентата.
Мадона
Изработването на статуите за музея е изключително тънка работа, изкуство от много висока класа. Кандидатът, който дава съгласието си да му бъде направена скулптура в известната восъчна арт галерия, трябва да отдели на това занимание доста от скъпоценното си време. Най-напред му се правят няколко скици във всевъзможни ракурси, както и 24 цветни фотографии. Цял час е необходим за измерването - от върха на носа до малкото пръстче на крака. Разбира се, налага се звездата да издържи и сеанса за създаването на специална отливка на гипсова маска. Някои кандидати за собствена восъчна фигура в Музея на мадам Тюсо даряват свои костюми, дават съвети за прическата, уточняват в каква поза биха искали да видят скулптурата си и дори каква усмивка - широка, иронична, загадъчна - биха желали да видят върху собственото восъчно лице. А някои не се притесняват да настояват фигурите им да бъдат подмладени.
Веднъж седмично в арт галерията се прави основно почистване: мият се косите на скулптурите, правят се специални фризури, сменя се дори и бельото. Експертите са на мнение, че без него костюмите и роклите не стоят добре на восъчните фигури, а на всяка знаменитост се полагат два комплекта - все пак са звезди...
"Бийтълс"
Специалните двойници
Да получиш и, най-важното, да запазиш място в световноизвестния клуб на фигури от восък изобщо не е лесно. Администрацията на музея щателно следи за популярността на двойниците там и рейтинга на техните реални прототипи. Новите експонати от восък се поставят в специалните зали на арт веригата с големи тържества - с много ВИП гости, щракане на фотоапарати и звук на изхвръкващи тапи от шампанско. Статуите от Музея на мадам Тюсо обаче си отиват изключително тихо - през задния вход, и никога не се връщат, тъй като отиват за претопяване. Такъв е животът!
Но все пак някои персонажи успяват да си осигурят постоянно пребиваване в просторните зали на известната галерия. Сред тях е кралицата на Англия, Алберт Айнщайн, Уинстън Чърчил... По-специално място е отредено за прочутите диктатори като Саддам Хюсеин, Фидел Кастро, Хитлер...
Всички експонати са разпределени по групи: популярни актьори, поп и рок музиканти, политици, монарси, спортни звезди, изтъкнати дейци на науката и културата. Съществуват и отделни зали, посветени на киното и всичко, свързано с него. Специални важни моменти от живота на известните личности също са повод подобни мигове да бъдат запечатани. Както, например, създаването на собствен аромат от Кайли Миноуг - в разкошна червена рокля тя ухае на "Darling". Това е четвъртата скулптура от восък при Тюсо за поп принцесата. С повече фигури от нея е само британската кралица - 22 броя.
Някои екземпляри обаче компенсират с други екстри. Като например восъчният двойник на Роби Уилямс, който реагира на нежностите на почитателките си - целувките и прегръдките - с треперене на веждите и блясък в очите (статуята е снабдена с много сложни датчици). Първата фигура на певеца е била "до смърт" обгрижена от посетител(к)ите. Лицето на восъчната Дженифър Лопес пък почервенява, когато някой нахален тип започва да й шепти на ушенце непристойни комплименти. Скулптурата обаче не реагира на пощипванията на ханша (прочутата пета точка на звездата). Най-търсеният сред по-младите ВИП личности е актьорът Даниел Радклиф, възмъжал със снимките в киносериала за Хари Потър. Пред любимеца на тийнейджърите в музея на Тюсо се образуват много дълги опашки, а момичета се хвърлят към восъчната статуя с възторжени сълзи на очите и думите: "Хари, обичам те!"
Непременно трябва да...
Експертите препоръчват посетителите на Музея на мадам Тюсо непременно:
- да посетят Стаята на ужасите
- да излязат на сцената с някоя от звездите (например, с Джъстин Тимбърлейк) и да получат за това награда
- да купят сувенир със символиката на известната арт галерия
- да се запознаят с хипертекстовата среда, където всеки желаещ може да разположи статии или друга полезна информация
- да участват в конкурси
- да се запознаят и просто да пообщуват с други почитатели на звездите
- да препоръчат музея на приятелите и познатите си и да дойдат поне още веднъж