Столичани с рекорден брой жалби до общината
Най-често софиянци се оплакват от мръсни обществени площи и лоша инфраструктура
/ брой: 148
Деси ВЕЛЕВА
Столичани регистрираха пореден рекорден брой жалби и сигнали срещу нередности в контактния център на Столичната община. Докато преди 6 години те подаваха средно по 2000 сигнала на месец, сега те са над тройно повече и достигат до 6600 за същия период. Колцентърът бе създаден през 2014 г. за неспешни случаи и за деветте години са регистрирани над 300 000 жалби с искания за реакции по различни проблеми.
Най-често софиянци изразяват недоволството си от мръсни и неподдържани пространства, лоша пътна инфраструктура, изоставени автомобили, неправилно паркиране и шумни строителни дейности, показа проверка на ДУМА. Липсата на улично осветление също е честа причина за сигнали на хората.
"Кръстовището пред НАГ не е почиствано от поне две седмици. Същите боклуци се търкалят по земята повече от 10 дни. Да направят поне уборка", възмущава се столичанка пред общината. Нейна съгражданка сигнализира, че заради несъбрани от месеци боклуци в жк "Експериментален" в район "Младост" в тях вече ровят плъхове. От "Орландовци" също се оплакват, че работниците на фирмата, поддържаща чистотата, не събират отпадъците.
"В кадастъра все още пише, че градинката пред ИСУЛ е общинска публична собственост. Вярно, че не е толкова имиджова, колкото Докторската, и не се посещава от същата умна и красива публика, но все е толкова общинска и все е толкова градина. Поне да не се даваха пари за чистене, да не се ядосва човек. А някой прибира ли, прибира, а от кочинката си лъха на безхаберие. Обрасли плочки, бидони, матраци, гуми, боклуци, неизхвърлени клони, бурени... Жалка картинка", гласи сигналът на възмутен софиянец.
Недоволство има и заради обраслия паметник на Васил Левски в центъра, като според столичанин върху самия монумент от южната "гордо расте бурен, за чест и слава на Столичната община, която ги отглежда почти в целия град".
Картата с регистрираните жалби показва, че те са най-вече в центъра на града и намаляват към крайните квартали.