Реалисти
/ брой: 237
Деси ВЕЛЕВА
Амбициозните, предприемчивите млади хора не искат да свързват бъдещето си с България. Всякакъв постоянен ангажимент в близка перспектива на родна земя ги плаши. Това поне е изводът от статистиката, която казва, че по-малко от 20 студенти са решили да учат безплатно в дефицитни специалности с обещанието да сключат петгодишни договори с наши работодатели. А местата за работа, предложени от фирмите, са над 1400!
Провал или недалновидност е държавната програма, която се мъчи да осигури специалисти по професии без кадри и така да обезпечи с работа младите?
Първо трябва да се отговори на въпроса защо никой не иска да става машинен инженер, химичен или хранителен технолог, електротехник, енергетик, металург, растениевъд, животновъд, здравен специалист... И дали вече затвърдената кадрова липса в тези области ще се преодолее с петгодишна обвързаност с непознат за младежите работодател. Подобни договори за завършващите току-що средното си образование българи са като окови - петгодишни вериги в държава, която те масово не харесват.
Истината е, че 19-годишните не искат да са тук. Не искат да парафират уговорката, че дори за кратък период от време ще виждат само грозната действителност в страната. Отказът им да се възползват от държавната програма е още едно доказателство за непризнаване на смисъла от родно образование, на възможността за успешна реализация в границите на България и потвърждаване на обстоятелството, че извън тях всичко е по-успешно, лесно, светло.
Държавата ще трябва още доста да се потруди, за да направи сполучливи подобни програми за насърчаване на политиките си в една или друга област. Младите трудно могат да се излъжат. Може да се окаже, че те не са очакваните идеалисти, а изненадващи реалисти.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.