Плевенският театър в 100-годишния си сезон
Трупата отбелязва началото му с оригиналната постановка на Василий Сенин на "Вишнева градина" от Чехов
/ брой: 183
С "Вишнева градина" отбеляза началото на сезона и 100-годишнината на театъра в Плевен ДКТ "Иван Радоев". А някога началото е поставено с "Кин" от Александър Дюма, постановка на Владимир Николов. В Плевен се гордеят с гостуването на Кръстю Сарафов в няколко големи роли във времето между 1928 и 1932 г. Тогава директор е Георги Костов, драматург Боян Дановски. Различните поколения зрители помнят актьори като Саша Филипова, Владо Филипов, Коста Трандафилов, Пенка и Милко Кулеви, Христо Домусчиев, Надя Топалова и Георги Кишкилов, Георги Новаков, Гергана Бърдарова..., директорстването на Георги Черкелов, Васил Попилиев, Красимира Филипова, Илко Иларионов...
От две години кормилото на театъра е поето от режисьора Васил Василев. Той имаше опита на директорстването в Ловешкия театър, както и работата в Министерството на културата. Няколко силни заглавия като "Балада за Георг Хених" по романа на Виктор Пасков, реж. Крум Филипов, "Цимбелин" от Шекспир, постановка на Лилия Абаджиева, "Вишнева градина" от А.П. Чехов, реж. Василий Сенин... показаха възможностите на трупата и театралния вкус на новия директор, върнаха театъра, където му е мястото, както казва той. Номинациите за "Икар 2017" и "Икар 2018" са доказателство за качествата им. На театър в Плевен започнаха да ходят столични театрални знаменитости. Не закъсняха предложения за гастроли в чужбина и участие на фестивали. Театърът се отвори към Македония, Хърватия, Русия. Всеки момент се очаква да започне голям ремонт на стойност над 5 милиона лева на историческата сграда. Ремонтните дейности ще се отразят на творческия процес и затова в предстоящите месеци ще се работят повече представления за деца.
Сградата на театъра е една от най-красивите в България. Някога - 1893-1895 г., строена за читалище от архитект Вячеслав Гаварда, австриец от чешки произход, тя напомня градените по онова време кметства на средноевропейските градове. Практически е изпълнявала и тази функция, и то повече от 30 години, докато общината най-после намира средства да построи здание за своите нужди. Интериорът е дело на работещия тогава в България Адолф Селов. Завесата е била изрисувана от австрийския художник Йозеф Киш.
На 22-рата "Сцена на кръстопът" в Пловдив ДКТ "Иван Радоев" се представи с "Вишнева градина". Гледала съм близо десетина постановки на "Вишнева градина" - различни, но нито една слаба. Чехов си е Чехов. Писала съм го някъде, ще го повторя - не бива да има театър или фестивал, в чийто афиш да липсват Шекспир и Чехов. Зарадва ни постановката на ДКТ "Иван Радоев". Добра работа са свършили режисьорът Василий Сенин и преводачката (едва ли само в това качество е била!) Василка Бумбарова. Великолепна е паралелната метафора за съдбата на театъра - нашата бяла и прекрасна "вишнева градина". Каква перспектива и обем се откриват от сцената, на която седи публиката, към залата, какво предизвикателно театрално мислене! Любопитни включвания на други драматургични текстове на Чехов - понякога изглеждаха самоцелни, на други места внасяха допълнителни нюанси. Нестандартни режисьорски решения - влизането на Гаев в шкафа, той сякаш се идентифицира с него и неговата възраст/старомодност, т.е шкафът и Гаев като реликви, вкупчването/вкопчването около Гаев в тясната будка - всички бяха залепени един за друг, опрени в стъклото като хербаризирани в буркан, изливането на напрежението на Лопахин в акта върху неодушевения предмет...
В спектакъла видяхме безусловни актьорски постижения - Варя на Надя Дердерян, Яша на Ованес Торосян. Убедителни в повечето сцени бяха и Антъни Пенев (Петя Трофимов) и Елица Анева (Аня). Хубаво сценично излъчване има Красимира Кузманова (Раневска), забележителни са сцените й с очакването на изхода от търга, с узнаването за загубата, прощаването с дома и градината. Ролята е късмет и изпитание за всяка актриса. До известните изпълнителки на ролята Мария Стефанова, Анастасия Вертинская, Пламена Гетова, Ясна Джуричич, Мария Каварджикова сега се нарежда и Красимира Кузманова. А театърът в Плевен, надяваме се, ще продължава да ни привлича и вълнува и след 100-тния си сезон. На добър час!
Надя Дердерян (номинация за "Икар 2018"), Красимира Кузманова, Адриан Филипов, Елица Анева в сцена от "Вишнева градина"