Плановете на НАТО са в ход: Военен коридор през България
София, Атина и Букурещ дадоха "зелена светлина" за трасе, по което да се "изстрелят американските войски на фронтовата линия в случай на европейска война"
/ брой: 131
В кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон България, Гърция и Румъния са подписали намерение за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност. Това стана ясно от пост на гръцкия военен министър Никос Дендиас в социалната мрежа Х.
"Заедно с моите български и румънски колеги Атанас Запрянов и Ангел Тилвар подписахме писмо за намерения в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност. По мое предложение през есента ще имаме тристранна среща в Александруполис, за да обсъдим изпълнението на предвидените действия", обяви Дендиас.
Според "Катимерини" коридорът е предназначен да свърже главните стратегически градове за НАТО по Източния фланг - гръцките Солун и Александруполис с българския Варна и румънския Констанца. Край Констанца вече е в ход разширяване на военната база, която скоро трябва да се превърне в най-голямата на НАТО в Европа.
Като най-важна причина за сътрудничество между България, Гърция и Румъния се посочва осигуряването на бърза реакция и мобилизиране на подкрепления, ако сигурността на една от трите държави е застрашена.
Плановете за т.нар. Военен Шенген са поне от осем години.
През февруари т.г. Нидерландия, Германия и Полша се съгласиха да оптимизират военната си логистика, за да рационализират изпращането на военни сили до руската граница през нидерландското пристанище Ротердам и железопътните системи на Германия и Полша в случай на голяма криза.
През юни т.г. британският "Телеграф" информира, че идеята за бързо придвижване на войски ще бъде обсъдена на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. В статията, която ДУМА публикува на 2 юли, се описва подробно как "сухопътните коридори на НАТО могат да изстрелят американските войски на фронтовата линия в случай на европейска война". Включена е и карта, която показва петте коридора, на които се разчита за тази цел - "Нидерландия-Германия-Полша", "Италия-Словения-Хърватия-Унгария", "Гърция-България-Румъния", "Турция-България-Румъния", и "Норвегия-Швеция-Финландия".