Пълен мрак
/ брой: 231
Евгени ГАВРИЛОВ
Информационната кампания за поредния етап на програмата саниране набира скорост. Заедно с това набират скорост и неяснотите около нея.
Оказа се, че, макар и с малко, стартът на програмата се отлага отново - сега за началото на следващия месец (стр. 4). Тя трябваше да бъде отворена в средата на юни, бе отложена за 11 ноември, след това за средата на ноември, а последното обещание беше за 28 ноември. Сега се очаква кандидатстването да започне на 2 декември.
За сметка на това срокът за кандидатстване за 100% безвъзмездно саниране на жилищните сгради може да бъде удължен до май 2023 г. След това кандидатите трябва да участват във финансирането на проектите.
Времето тече, а указанията за практическите стъпки за кандидатстване по програмата тънат в мрак. Чиновниците в регионалното министерство се бавят с публикуването на правилата. Насоките за кандидатстване бяха пуснати за обществено обсъждане още в края на септември, окончателен вариант обаче не е одобрен и публикуван.
За програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост са заделени 1,4 млрд. лв. Изчисленията на експерти показват, че тези пари ще стигнат за около 1000 големи сгради с общо около 72 хиляди апартамента в тях.
Досега по националната програма за саниране и с европейски средства за последните 6 години са обновени около 3000 сгради. Което е под 1% от сградния фонд у нас.
Неотдавна бе публикуван доклад на "Българо-австрийска консултантска компания". Според него над 700 000 обитавани жилищни сгради у нас трябва да бъдат санирани през следващите незнайно колко години. Броят на обитаваните жилищни сгради е 1 365 898, като 25% от тях са напълно амортизирани и подобни мерки не са целесъобразни. Нужда от саниране имат 645 756 еднофамилни къщи, 54 533 блока, 3200 сгради от семеен тип и 500 общежития.
Основният недостатък на санирането обаче бе пределно ясен още на старта - няма пари за всички. Изхарчените до момента по програмата 2 млрд. лв., които всички данъкоплатци ще трябва да платят в следващите години, стигнаха за жилищата на 340 705 души (2020 сгради), което обхваща около 5% от населението на България и 4% от жилищата. Няма как тази програма да е социално справедлива, когато с парите на всички данъкоплатци се осигурява благото на минимална част, и то подбрани на принципа "кой превари, той натовари", а не след оценка на потребностите.
Неофициални изчисления показват, че ако трябва да се санират жилищата на всички в България, ще са необходими приблизително 40 млрд. лв., ако бюджетът харчи по 1 млрд. лв. на година в следващите 40-50 години.
Има и друга полза от милиардната програма за саниране. Похарчените пари по нея за пореден път доказаха максимата, че на този свят безплатен обяд няма. Въпреки пълния мрак, витаещ около нея в момента.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.