Капка Панайотова:
Оттеглям се като посланик на бедността!
Хора с увреждания осъждат "българската бутафория" в Европейската година на социалното включване
/ брой: 186
Оттеглям се от почетната длъжност посланик на България за Европейската година на борба с бедността и социалното изключване. Това каза вчера на импровизирана пресконференция пред стълбите на Агенцията по социално подпомагане Капка Панайотова, председател на "Център за независим живот".
"Не желая да бъда посланик на България за нещо, което не се случва, защото европейските цели на годината не се случват у нас" - аргументира се Панайотова. Тя добави, че не иска "да бъде част от демагогията, в която се пилеят огромни ресурси на българските и европейските данъкоплатци, за да се съхрани статуквото на изолация и трайна бедност!"
Повод за нейното изявление и пресконференцията на стъпалата стана последната процедура за набиране на проектни предложения по схема за безвъзмездна финансова помощ по често спряганата от управляващите оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", на която се гледа като панацея в решаването на социалните проблеми. Процедурата, която бе обявена от Агенцията за социално подпомагане, носи името "Алтернативи". Тя веднага обаче бе определена от различните организации на хора с увреждания като "потискащо безалтернативна".
"Алтернативи" предлага нов подход за предоставяне на услуги в семейна среда чрез въвеждане на принципа "индивидуален бюджет за личен асистент" в национален мащаб. Целите на процедурата са децентрализиране на услугата личен асистент, възможност инвалидите сами да си го избират и да организират времето за ползването на услугата, подкрепа за социално включване, алтернативен избор за професионално развитие, намаляване на риска от зависимост от институциите в помощ на нуждаещите се и т.н. За постигането на тези цели се предвиждат 35 млн. лева, с които да бъдат подпомогнати за "социално включени" 9000 души в 180 общини в рамките на 16 месеца с по 2 лв. възнаграждение на час за личния асистент.
В действителност тази привидно смислена цел обаче не се споделя от хората с увреждания. "Целта не е гарантирана нито с дейностите, още по-малко с бюджета по процедурата, да не говорим за нереалистичните очаквания, споделени в документа", коментира Капка Панайотова. Според нея елементраната аритметика показва, че без да се заделят средства за управление на проекта, за създаване на база асистенти и тяхното обучение, за оценка на потребностите и сключване на договори, се падат по 243 лв. месечно на човек за наемане на не повече от един асистент. Това е "мисия невъзможна", категорична е Панайотова.
Процедурата "Алтернативи" е пример за липса на политически и административен капацитет да се решават проблемите на хората с увреждания, смята още Панайотова. Липсват знания, умения и компетентност за провеждане на конкретни политики, които да постигат резултат срещу вложените пари. Асистентските услуги са добре развити в ЕС и трябва да служат за пример на българското правителство при съставянето на стратегии и програми. Но докато се усвоят тези умения и практики, у нас ще бъдат похарчени 35 млн. лв., за да се поддържа бутафорията на социалното включване", изтъкна Капка Панайотова.