Криза ли?
/ брой: 182
Всеки ден научаваме за още какво няма пари. Разбрахме, че в здравеопазването има пари само за заплати. За всичко останало - за консумативи, лекарства и прочие лукс, да си плащат болните. За пенсии също няма пари, затова вдигаме осигурителния стаж, а пенсионната възраст гледаме да се доближи колкото се може по-плътно до средната продължителност на живота. Немотията в образованието ще лекуваме с повсеместно платено обучение. За глезотии като наука и култура изобщо няма да отваряме дума. Вчера научихме, че пари няма и за служебни адвокати. Тук обаче не трябва да издребняваме. Който няма пари, да се защитава сам. Какво толкова! На Георги Димитров да не му е било лесно на Лайпцигския процес?
Затова пък за първите шест месеца на тази година банките отчетоха печалба от 352 млн. лева. А приходите от такси и комисиони (без лихвите) са над 400 млн. За вдигане на данък "печалба" обаче и дума не може да става. На фона на убитото потребление оборотът на магазините за луксозни храни е намалял само с 10%. За вдигане на данъка върху доходите на богатите обаче е просташко да се говори. Съвсем просташко е и да се споменава за вдигане на осигуровките. Защото ще ядосаме бизнеса, който, ако съдим по проверките в Слънчев бряг, от 10 хил. лева оборот крие 7 хил.
Някои твърде повърхностни люде говорят за "криза на капитализма". Криза ли? За една година в Хюстън, САЩ, милионерите са се увеличили с близо 30%. Миналата седмица банкерите в Лондон отвориха шампанско - четирите водещи банки отчетоха печалба за полугодието от 15 млрд. британски лири (24 млрд. долара). Капитализмът пращи от здраве, другарки и другари. Нещо друго е в криза.