Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата
17 000 фирми у нас смятат да правят съкращения на работници
/ брой: 210
Тази година за пръв път бизнесът реши да оспори в съда Постановлението на правителството за определяне на размера на минималната работна заплата (МРЗ). От началото на следващата година тя трябва да бъде увеличена от 933 лв. на 1077 лв., което е ръст от 15%.
Жалбата е внесена от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) с председател Васил Велев, съобщиха от браншовата организация.
Според АИКБ, постановлението е било прието, въпреки възраженията на едната от страните в социалния диалог и без да бъдат взети под внимание аргументите им.
АИКБ изтъква, че постановлението нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г. Конвенцията препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, който е основа за приемане на постановлението, не само не отчита тези критерии, но и елиминира ролята на социалните партньори в процеса, пише в съобщението.
Според АИКБ постановлението и разпоредбите на Кодекса на труда, свързани с минималната работна заплата, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на средна брутна работна заплата, при което се сравняват различни и несъпоставими величини – основна минимална с брутна средна, също в нарушение на директивата. Игнорирането на тези изисквания ограничава възможностите за адекватна оценка на доходите и покупателната способност на работещите, което е ключово за устойчивото икономическо развитие, пише в съобщението.
В същото време над 17 хиляди български компании смятат да съкратят свои служители в следващата година. Това е с близо 37% ръст на фирмите, които са принудени да свиват дейността си и да уволняват служители. През 2023 г. фирмите, решени да освобождават работници, са били 12 600. Това сочи изследване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила. В документа най-широко са представени фирмите, опериращи в дейностите: търговия, транспорт и хотелиерство и ресторантьорство с дял от 37,2%, следват работодателите в държавно управление, образование, хуманно здравеопазване и социални дейности с дял от 15,0% и на трето място е индустрията. От изследването става ясно, че за работодателите най-ценното умение у един работник остава умението за самоконтрол и дисциплина, поставено от 87,4% от работодателите на първо място. Комуникативните умения и уменията за сътрудничество (работа в екип) са важни за близо 85% от работодателите, а уменията за решаване на проблеми се посочват от 78% на първо място.