Гражданинът Путин
/ брой: 86
Три момента правят впечатление в речта на Владимир Путин при встъпването му в длъжност. Първо, като приоритетни задачи на държавата той посочи образованието, здравеопазването, грижите за майките и децата. Не изграждането на още по-мощна армия, не конфронтация с враждебния иначе Запад, не и разширяване на руската сфера на влияние. И сега нека някой обвини Путин в милитаризъм, агресивност или стремеж към доминиране. Да, такива екземпляри пак ще се намерят, но вместо разум техният мозък ще бъде обрасъл с плесента на политическите догми и задръстения светоглед. Разбира се, може да се предположи, че въпросните сфери са изкарани като приоритетни, защото нещата при тях са зле. Има обаче данни, че не е така - например, по-високата раждаемост. Но дори да има проблеми с тези сфери, извеждането им начело показва граждански, а не милитаризиран и агресивен манталитет.
"Тази година ще отбележим 25-годишнината от Конституцията на Русия. Тя подчертава неоспоримата ценност и приоритет на правата и свободите на гражданите. Именно в хармоничното единство на свободния гражданин и отговорното гражданско общество виждам стабилната основа за развитието на Русия", рече още Путин. Той говори за неоспоримостта не на контрола върху гражданите, не на подчинеността им на органите или всесилието на държавата, а за неоспоримостта на правата и свободите на гражданите. За градивна комбинация между свободен гражданин и отговорно гражданско общество. Именно за градивна, а не разрушителната комбинация на соросоизма. А сега нека някой обвини Путин, че не изповядва цивилизационни ценности.
И третият момент - Путин ще кара властта да служи на хората. Само така може да се разчетат примерно думите му, че понятия като "чест, отзивчивост, откритост трябва да се превърнат в норма за всички равнища на властта". Пак ли ще се върти плочата, че това не е демокрация?