Гордана Силяновска: България няма да ни задържи по пътя към ЕС
Диалогът с нашата страна е най-малкото непродуктивен и несериозен, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова
/ брой: 127
Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова заяви, че "преговорната рамка е юридически факт, но нейното тълкуване може да бъде направено за РСМ, за да започне страната преговори с ЕС".
Това може да се осъществи чрез "добра воля" и чрез "ограничаване на България да използва вето срещу Македония по въпросите за историята, културата и наследството". Според нея мнението, че "само с вписването на българите в конституцията пътят към ЕС ще продължи безпроблемно, е илюзия".
"Възможни са забавени действия, възможни са тълкувания, нека започнем преговори, нека България да не налага вето, за да градим приятелски отношения. Ще побързаме да изпълним критериите от Копенхаген, България ще прояви добра воля, няма да ни задържи и така ще се срещнем по-бързо - промените ще влязат в сила и ще бъдем приятели", смята Силяновска.
За Преспанското споразумение и острите послания, които идват от официална Атина за незачитане на прилагателното "Северна", президентът заяви, че "Македония е изпълнила задълженията си дори преди изтичането на сроковете, а Гърция е страната, която нарушава споразумението".
"Както когато се пее химнът, хората плачат, държат ръка на сърцето си. Нещо подобно е и с името. Не разбирам как някои хора не осъзнават, че с някои неща не можеш да бъдеш разумен, има някаква неразривна връзка между сърцето и ума. Не искам да дразня никого, това е част от навика ми", каза Силяновска.
"Начинът, по който РС Македония води диалог с нашата страна, е най-малкото непродуктивен и несериозен", заяви българският вицепрезидент Илияна Йотова.
"Не искам да вярвам, че нашите съседи променят курса си по отношение на реално членство в ЕС. Препоръчвам внимателно да се изчетат документите на Съюза, решенията на Съвета", каза Йотова.
"В резолюциите, които Европейският парламент прие, ясно е упоменато какво е значението и на Договора за добросъседство, както и на Преспанското споразумение", посочи тя. Вицепрезидентът коментира, че те са само елемент от преговорния процес, който предстои на нашите съседи.
Посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гиър предупреди договорите с Гърция да се изпълняват в цялост, а промените в конституцията да бъдат направени.