Фермери искат изкуствен дъжд заради горещините
Така могат да се решат проблемите с напояването в сухи райони на страната, смятат от браншовата организация
/ брой: 134
Българският фермерски съюз призовава в България да започнат опити с извалявания от потенциални облаци в опит за справяне с недостига на вода в някои райони, предизвикан от горещините. Методът е подобен на изстрелването на ракети срещу градушките. Става въпрос за вкарване на реагенти в облаците, т.е. абсорбиране на влагата в атмосферата и свалянето й на земята, посочват от фермерския съюз.
"Работи се с облаци, от които не се предвижда да вали. При минусови температури се вкарва сребърен йодид, при плюсови - калциев и натриев хлорид. Говорим за натурални съставки, които са налични в природата“, казва председателят на фермерската организация Георги Стоянов. Такива охити вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза са САЩ, Канада, Китай и Русия.
Според председателя на фермерския съюз от опитите в Румъния се отчита положителен ефект и валежите в съответните райони са се увеличили с 10%. Той смята, че с изваляванията могат да се решат проблемите с напояването в някои райони, в които има суша през лятото.
Българският фермерски съюз настоява да бъде проверено състоянието на над 3000 малки язовира в страната. "Язовирите спешно трябва да бъдат вкарани в системата за напояване в земеделието, защото глобалното затопляне и горещините все повече ще унищожават и намаляват продукцията", смята Стоянов.
"Държавата нехае за тази възможност от 15 години и затова в някои райони липсва напояване", казва Стоянов. "Причините са или от неразбиране, или от това, че тези язовири се използват като частни, най-вече за водни площи пред нечии имения, за риболов или за напояване само на нивите на местен човек с много власт", се посочва в съобщението.
През април край русенското село Щръклево се проведоха тестове за предизвикване на изкуствен дъжд чрез разпръскване на сребърен йодид във въздуха. Според Световната метеорологична организация при оптимални условия т.нар. "засяване" може да увеличи валежите от отделен облак с до 20%, но същевременно има опасения, че технологията може да доведе до непредвидени последици, като твърде много дъжд или повишено замърсяване.