Няколко думи
Фалстарт
/ брой: 220
Фалстарт на новото начало в София. Така може да бъде обобщено вчерашното първо заседание на Столичния общински съвет, в който новото мнозинство се зарече да смени модела на управление на ГЕРБ, властвал над десетилетие на местно ниво.
Много обещания се чуха в тържествената част на сесията. Много ръкопляскания, усмивки и светкавици на фотоапарати съпътстваха събирането на 61 души с виждания, разделени в цели седем формации.
Оптимизмът обаче преля в скептицизъм, когато окончателно се потвърди прогнозираната патова ситуация и съветниците не успяха да изберат председател.
Появата на криза още при първото общо решение е показателна за бъдещата работа в Столичния общински съвет. Тя ще е мъчително трудна, с много конфликтни ситуации, неясни правила, явни или задкулисни договорки.
Очевидно кризата от парламента се пренася и на местно ниво. Само очакваме да видим как ще се получи сглобката и дали случайно не ни чака ротация на двама председатели. Защо не и на трима?
Безизходицата, която в момента изглежда необратима, има своето решение. Време е за смирение в редиците на новото мнозинство, което трябва да се отърси от главозамайването и да издирва гъвкави решения.
Основният претендент за поста председател на СОС - Борис Бонев, който допреди няколко месеца бе спряган за кандидат за кмет, наскоро заяви, че няма да участва в безпринципни сглобки. След вчерашното фиаско с гласуването обаче той скоростно промени позицията си и вече е готов да инициира разговори с всички групи през оставащите седем дни до новото заседание.
Развоят ще е любопитен.
След като представителите на сложната абревиатура ПП-ДП-СС си повярваха твърде много, сега дойде ред на отрезвяването в редиците им. Дали след още няколко инфарктни провала, преразпределяния и нежелани договорки ще се запази хомогенният състав на политическата формация в СОС? Току-виж започнат да се дърпат в три посоки, преди да е започнала същинската работа. Тогава вече няма да могат да убедят никого в нуждата от единение и обща работа в името на тези, които са ги избрали.
А тепърва предстои да се работи по най-важния документ на общината - бюджета. Който трябва да бъде приет от убедително мнозинство, за да може столичани да запазят малкото остатъци от вярата и надеждата, която все още хранят за избраниците си.