ЕК покани диктатура
/ брой: 219
Eврокомисията предложи преговори за членство с Молдова, въпреки че в страната бяха извършени крещящи нарушения преди първия тур на местния вот, състоял се три дни преди обявеното предложение на Брюксел. Дори евронаблюдателите трябваше да посочат с пръст такова нарушение като елиминирането на опозиционната партия "Шанс" от участие в изборите.
Резултатът от първия тур на вота е 50:50. Докато опозицията спечели в столицата Кишинев и още два големи града, управляващата Партия на действието и солидарността (ПДС) на президентката Мая Санду печели около една пета в малките селища.
Много преди вота властите забраниха опозиционната партия "Шор", която след избирането на Мая Санду за президент през 2020 г. организираше протести срещу икономическата й политика и високите цени. Санду обяви лидера й Илан Шор за агент на Москва, която чрез него наляла 5 млн. долара за свалянето й.
Шор е роден в Израел, семейството му се премества в Молдова след разпада на ССССР, но след избирането на Санду той напуска Молдова, където е обвинен във финансови спекулации, и се връща в Израел. Той отрече средствата да са свързани с Русия и обяви, че парите са дадени от негови бизнес проекти в различни страни за подпомагане на пенсионери, проекти за социална инфраструктура и за някои политици в Молдова. Властите подгониха също членове на "Шор" срещу участието им в изборите като независими или кандидатите от други партии, арестуваха десетки активисти на различни партии, заведоха и дела срещу ръководителите на Соцпартията.
"Шанс" пък беше спряна за участие два дни преди вота, за да няма време да обжалва. Отделно Санду забрани 12 неудобни телевизии и блокира 50 сайта. В интернет може да се прочете мнението на местния политолог Александър Коприненко за "пряк политически шантаж от страна на президентката с лишаване от финансиране бяха заплашени онези населени места, които не изберат "добрите хора". А като капак Кишинев не пусна наблюдатели от Европейската лява партия за сегашните избори, защото щели да работят за Илан Шор.
Въпреки това ЕК смята, че Молдова е дорасла за членство. А наблюдателите пък, макар да посочиха нарушенията, не посмяха да пратят първия тур на поправка. Явно в ЕК смятат, че с евроинтеграционната диктатура на Санду страната е заслужила да застане в редиците на греховната и порочна евродемокрация.