Само неглижиране ли?
/ брой: 2
Рияд отсвири дипломацията като естествен и логичен път към разбирателство с Техеран. Саудитска Арабия прибегна до една рязка стъпка - скъса дипломатическите си отношения с Иран. Последваха я и други три арабски държави, едната от които само изтегли посланика си от Техеран. От това стана видно, че оттук насетне дрънкането на оръжия явно вече няма да е просто средство за въздействие, а придобива очертанията на потенциална заплаха. При това - в реално изражение. Поводите са повече от ясни - не става дума само за религиозните различия, а и за жаждата за нечия тотална доминация в Близкия изток.
Свирепата и кръвопролитна война в Сирия доведе не само феноменалната мигрантска криза, обхванала и Европа, но и до нещо далеч по-сериозно - до обособяването на две коренно противоположни в принципите си, но и в подходите си коалиционни сили. От едната страна стоят гражданите на Сирия, отстояващи суверенитета на държавата си, подкрепяни от Иран и Русия, а от другата - две мощни, поне като военен потенциал коалиции - на предвожданите от САЩ западни, натовски държави плюс новосъздаденото в Рияд на мюсюлманска почва силово обединение. Странното в случая е, че на този фон вече отчетливо се долавя отсъствието на духа на дипломацията, който определено отстъпва на дъха на петрола - чиято остра миризма през десетилетията превърна Близкия изток в най-размирната точка на света.
Притисната почти в ъгъла заради явните разобличения, че Рияд стои едва ли не в основата на сирийския конфликт, най-малкото заради пряката финансова и логистична намеса в подкрепа на "Ислямска държава", саудитската дипломация явно изпадна в задънена улица и "оплете конците". Нещо, което не остана незабелязано на първо място от верните им съюзници - САЩ, и което, според в. "Вашингтон пост" крие риска да провали дипломатическите усилия на Вашингтон и Москва за свикване на мирни преговори между воюващите в Сирия фракции в Женева по-късно този месец. Друго американско издание, "Уолстрийт джърнъл" пък коментира, че скъсването на отношенията е създало неочаквани усложнения за правителството на президента Обама в опита да успокои кризите в Близкия изток. Изданието отбелязва още, че разривът между Рияд и Техеран ще усложни и усилията на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за успокояване на пазарите на нефта, ако Иран започне да изнася допълнителен суров петрол в обеми до един милион барела дневно, щом отпаднат западните санкциите срещу него, което се очаква да стане в началото на тази година.
Рияд се опита на неглижира гафа си, но истината лъсна. Саудитската монархия попадна в "небраното лозе" на собствения си неуспех да се справи с решаването на вътрешните си проблеми, започна да ги изнася навън, като се прицели в Иран.