Синдикатите
Положението в "Мини Марица-изток" е критично
/ брой: 130
Европейската комисия е изпратила 24 уточняващи въпроса, свързани с гласувания от парламента първи транш от 250млн.лв. за "Мини Марица-изток". До 15 юли българската държава следва да аргументира пред Брюксел отпускането на средствата, за да може впоследствие Комисията да даде разрешение за тяхното предоставяне на въгледобивното дружество. Това обяви в Стара Загора президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той подчерта, че е изключително важно в своята позиция българската държава да мотивира правилно предоставянето на средствата. Гласуването на средствата в размер на общо 1 млрд. лв. от Народното събрание беше аргументирано с необходими дейности по рекултивация, за да бъде предотвратена екологична катастрофа.
Президентът на КНСБ не скри, че положението в комплекса е критично. Самият той обясни, че всички обещания, че никой няма да пострада от прехода, който в България ще бъде справедлив, не са се случили.
От КНСБ обявиха, че са блокирали предаването на Интегрирания план климат и енергетика, тъй като в един от двата варианта, разработени от Центъра за изследване на демокрацията, не е било заложено никакво натоварване на въглищни мощности след 2030г.. Срокът за предоставяне на документа до ЕК е изтекъл в края на юни.
Интегрираният план е част от нормативните изисквания за предоставяне на средства по Плана за възстановяване и устойчивост.