Лекари от Русе се жалят срещу колеги от Плевен
Двете бебета на 62-годишната Красимира Димитрова наддават, положението им остава критично
/ брой: 124
Лекарите от акушеро-гинекологичния комплекс в Русе ще подадат жалба до етичната комисия към Българския лекарски съюз срещу несъстоятелните обвинения и дори лъжи в медиите от Клиничния институт по репродуктивна медицина в Плевен с ръководител доц. д-р Емилиaна Конова. Поводът са грижите за двете бебета, родени в Русе от 62-годишната д-р Красимира Димитрова. Това съобщиха ръководителите на Многопрофилната болница в Русе д-р Минчо Вичев, на Акушеро-гинекологичния комплекс - д-р Георги Хубчев, и други лекари.
Доц. Конова е казала, че в Русе няма необходимите компетентност и апаратура за грижи за двете бебета и има вътрешноболнична инфекция, което е лъжа, но е успяла да внесе безпокойство в персонала на лечебните заведения и пациентите, казаха медиците. Точно обратното - показателите на русенския акушеро-гинекологичен комплекс са едни от най-добрите в страната, твърдят те. Според русенските лекари изявленията от института в Плевен са направени за частни рекламни интереси, тъй като досега никой не познава това заведение.
Д-р Красимира Димитрова още в началото на рисковото й забременяване е трябвало да бъде сложена под постоянно наблюдение поради възрастта й, поради претърпяната преди това сложна гинекологична операция и голямата разлика в развитието на двата плода. Вместо това тя е оставена дори да пътува за медицински прегледи с извънселищни автобуси, което е недопустимо, заяви д-р Вичев. В Русе са узнали за този извънреден случай едва след обаждане на възрастната майка 8 дни преди раждането и веднага са предприети всички спасителни действия, твърдят лекарите.
На малкото 500-грамово бебе е извършена сложна операция и животът му е спасен, то е наддало, но положението остава критично, съобщават лекарите. Днес Мери, по-голямото бебе на 62-годишната майка, ще бъде изпратено в университетската специализирана педиатрична болница в София с ръководител д-р Ралица Георгиева за скринингово проследяване за ретинопатия и след това ще бъде върнато в Русе. Теглото на Мери е нараснало от 900 на 1140 грама.