US дългът мина $13 трилиона
На всеки американец се падат по над $42 хиляди задължения
/ брой: 125
Дълговете на американското правителство за първи път в историята на САЩ преминаха психологическия праг от $13 трилиона, съобщи Министерството на финансите на САЩ. Данните са до 1 юни и бележат рекорно затъване, отбеляза в. "Вашингтон таймс".
Предвид последните правителствени разходи, които имат за цел да прекратят икономическата криза, дългът на страната нарасна до колосалната сума от 13,050,826,460,886.97 долара, или близо 90% от БВП, посочва АП. През април бюджетът на страната отчете 19-и пореден месец с дефицит. Само от петък насам дългът се е увеличил с близо 60 милиарда долара, отбеляза в. "Вашингтон таймс". Според различни неофициални наблюдатели държавният дълг премина $13 трилиона още преди седмица. Разпределена, тази цифра означава, че на всеки гражданин на САЩ се падат по над $42 хиляди от дълга.
По-рано тази година Конгресът и президентът Обама вдигнаха границата на дълга до $14,3 трилиона с надеждата, че това ще даде на правителството достатъчно възможност за разходи до края на 2010 г. Преди това прагът бе фиксиран на $12,4 трилиона. За по-малко от година и половина, откакто стъпи в Белия дом, администрацията на Обама е увеличила държавния дълг на страната с 2,4 трлн. долара, отбелязват агенциите. По времето на 8-годишното управление на Джордж Буш дългът на страната е нараснал с 4,9 трлн. долара.
Държавният лидер Барак Обама обясни преди дни, че неговата администрация не е виновна за натрупването на рекордната сума, тъй като той встъпил в длъжност в разгара на световната криза, когато поради икономическия спад в бюджета на страната се образувала "дупка" от три трилиона долара.
Общият държавен дълг се състои от пари в ръцете на потребителите, като например държавни съкровищни бонове и облигации, както и от парите, които правителството заема от друг посредник. В това число влизат парите назаем от държавните пенсионни фондове (Social Security trust funds).
В края на месец май бе обявено, че държаваният дълг на САЩ към Китай в края на март е съставлявал 895,2 млрд. долара, като в сравнение с февруари се е увеличил със 17,7 млрд. Така Китай остава най-големият кредитор на САЩ в света. На второ и трето място остават Япония и Великобритания. Дългът на Вашингтон към Токио от февруари до март се е увеличил с 16,4 млрд. долара, достигайки в общия си обем 784,9 милиарда. Дългът на САЩ към Великобритания е нараснал с 45,5 млрд. долара, достигайки 279 милирада.