2/3 от българите живеят зле през последната година
63 на сто не могат да си платят тока, недоволството се проектира върху Симеон Дянков, сочи проучване на НЦИОМ
/ брой: 122
Стандартът на живот на две трети от българите се е влошил през последната година, сочи проучване на НЦИОМ, направено от 12 до 19 май сред 1000 души. Едва 4 процента твърдят, че живеят по-добре и това са предимно млади хора под 30 години.
63% от запитаните са имали затруднения при плащането на сметки за парно и ток. 58 на сто са се ограничили при покупки на стоки от първа необходимост, като това са хора предимно над 50-годишна възраст. 43 процента са отложили вече планирани почивки. Този път обаче става въпрос за хора между 30 и 39 години, сочи проучването. 22 на сто не са могли да погасяват вноски по кредити, а 40 процента са отложили за "по-добри времена" планирани ремонти на жилищата си. 19% са отложили покупката на кола. Процентът на останалите временно без работа е 16, а на останалите без доходи повече от шест месеца - 15.
Според 24% тревога у хората поражда ниският стандарт на живот, а според 14% - инфлацията. 26 на сто са споделили, че основното, за което се тревожат те и хората около тях, е безработицата.
За проблемите на местно ниво 12 на сто поставят на първо място липсата на инвестиции, слабата икономика в районите и безработицата. Лошите пътища, контролът върху средствата, които се дават за инфраструктура, са въпросите, които според 10 на сто убягват от общественото внимание. 4% са категорични, че не се говори по същество за реалните размери на бедността, а според 3% се подценява обезлюдяването на малките градове и селата.
40 процента от хората очакват стандартът им да се повиши през следващата година, а два пъти по-малко е делът на песимистите. Делът на оптимистите за бъдещето на страната е непроменен - 47 процента, песимистите обаче леко намаляват от 41 на 39 процента. Най-големите оптимисти обаче се оказват привържениците на ГЕРБ, като 70 на сто от тях очакват позитивни промени.
Едва 11% от българите вярват, че е възможно до края на 2011 г. страната да излезе от икономическата криза. 50 процента виждат изхода от кризата след няколко години, а една пета от българите казват, че никога няма да излезем от кризата.
Недоволството от кризата, икономическата ситуация и собствените си проблеми хората поектират директно върху финансовия министър Симеон Дянков.