Десните настояват за контрол над купения вот
/ брой: 162
Деполитизиране на изборната администрация, въвеждане на мажоритарност в избора и създаване на гаранции за контрол върху контролирания и купен вот са целите, които трябва да се постигнат с промените в Изборния кодекс, заявиха от т.нар. реформаторски блок вчера. Предложенията си за изменения в ИК представители на блока ще изпратят на парламента, МС, президента и омбудсмана.
Документът е база за консенсус, а не поле за конфронтация и различия, заяви зам.-председателят на ДСБ Петър Москов. Реформаторите от десния блок няма да разчитат на подкрепа от конкретна парламентарна сила, според тях зад предложенията им трябва да застанат партиите в НС, които приемат да има обществен консенсус. Изборните правила, оформени като законопроект, могат да бъдат приети от депутатите за две седмици до месец, посочи Москов. Всичко друго, което се върши в парламента, според него е операция под прикритие, за да се създаде алиби за действията на правителството.
В правилата на десницата е включено създаването на актуален списък на избирателите на базата на гласувалите на последните парламентарни избори. Петте партии предлагат да бъде прекратен мандатът на сегашната ЦИК и да се създаде изборна администрация с мандат от 5 години и 11 членове, назначени от президента, след конкурс от създадена за целта комисия. Активна регистрация като частично решение на проблема с т.нар. мъртви души и нереален брой гласоподаватели са сред идеите.