Делото на давещите се...
/ брой: 241
Самонаетите без помощи не внасяли нищо във фонд "Безработица". Как да внасят, като те сигурно ще са най-губещите от тази криза. БСП предложи самоосигуряващите се и самонаетите да получат по една минимална заплата за това, че няма да могат да извършват дейност. Последиците за хората със свободни професии ще бъдат много сериозни - в сферата на изкуството, услугите, малкия и семейния бизнес, занаятчийството, артистите, тютюнопроизводителите... В парламента левицата предложи и тази прослойка да получи помощ в кризата. Това е апел и на Европейската комисия. Българското правителство обаче съзнателно не се е възползвало от възможността да подкрепи самоосигуряващите се с европейски средства, твърдят експерти. Известната като панацея мярка 60 на 40 и 80 на 20 не важи за тях, оказва се, въпреки че ЕК отпусна 1 милиард лева заем на България.
Много държави са включили в плановете си всички самонаети лица, не само пряко заетите в туризма, ресторантьорството и сред артистите. Нашето правителство обаче не за първи път пренебрегва тази обществена група. Вицепремиерката Марияна Николова даже нагло ги посъветва да вземат кредити до 1500 лева, после да плащат десет години за това "удоволствие". Управляващите за пореден път показаха, че не са научили нищо ново в кризата и че пазят своето статукво до последно. Но с развитието на технологиите и при извънредната обстановка самонаемането и самозаетостта стават все по-чести и достъпни. За нас обаче това е беда. Тези хора може сами да са си шефове, но работят повече от здраво за изхранване на семействата си.
Всъщност, въпреки държавата, те работят не само за свое благо, но и за това на обществото. Не знаят какво е постоянна работа, отпуски, пенсии, застраховки, болнични. При самонаетите тези преимущества липсват, освен ако сами не си ги осигурят. Това още повече означава, че е необходима помощ за тях в нужния момент.