БСП не дава безусловна подкрепа на ИТН
Социалистите искат гаранции, че приоритетните политики ще се спазват
/ брой: 149
С часове Националният съвет на БСП обсъждаше дали левицата трябва да даде подкрепа за правителство с мандата на "Има такъв народ". Председателят на социалистите Корнелия Нинова отчете как са минали разговорите с ИТН - по думите ѝ има разбиране и съвпадение по голяма част от приоритетите на БСП. Въпреки това стана ясно, че договореното не е изцяло отразено в декларацията за съвпадения, изчетена по-рано от партията на Слави Трифонов.
Нинова обясни, че не се стигнало нито до двустранно, нито до многостранно споразумение с четирите партии, участници в разговорите. Тя разтълкува декларацията като форма на договор, който от ИТН обяснили, че обхваща допирните точки с всичките формации. Според нея документът е отворен и предстоят още разговори по него.
Декларацията обаче бе посрещната с видимо неудоволетворение от социалистите. Доц. Юлиян Генов бе изключително критичен към частта за образование, а Ирена Анастасова го увери, че разговорите с ИТН продължават, както и че вече са обърнали внимание за липсващи договорености. Момчил Неков се оплака от текстовете за земеделието, а Антон Кутев попита къде са основните за лявото идеали. "Големият въпрос, който трябва да решим е имаме ли право за пореден път да жертваме левите ценности, които всички ние би трябвало да ги защитаваме. И ако имаме право, то срещу какво? Срещу евентуално реализиране на политики, които ги има в програмите на поне още няколко партии?", попита той. Кутев отбеляза, че предлаганото правителство е дясно, а освен това, предвид разминаването в декларацията и разговорите с БСП, не е ясно доколко ИТН ще спазят договорките.
Бриго Аспарухов отбеляза, че дори и да се даде подкрепа за предлаганото правителство, битката след това ще е в парламента - да се отстояват левите приоритети. "Надига се КОВИД и мигрантска вълна, има предложена актуализация на бюджета, а тя е необходима, заради редица разходи, трябва да се готви бюджетът за следващата година. Тези аргументи от гледна точка на държавата и хората са по-скоро в посока да има правителство и ние да направим възможното за това", посочи Кристиан Вигенин. Той обаче призна, че ИТН са сложен партньор и отново подчерта, че е изключително важно след това в НС да има стабилно мнозинство, което да постигне набелязаните приоритети. "Освен за държавата, трябва да се мислим и за партията. Не може на всяка цена БСП да подкрепи правителство без да има нужните гаранции какво ще прави то", добави зам.-председателят на БСП.
Не бяха спестени критиките към кандидатите за министри. Спорни изказвания, липса на житейски и професионален опит, неясна биография са част от нещата, които притесняват социалистите. Кабинетът е слаб и това е проблем на всички, които бихме искали да го подкрепим, съжали Крум Зарков. В залата се чуха призиви към ръководството да даде гаранции, че тези министри не са като представителите на модела "ГЕРБ" и не са обвързани със зависимости. Депутатът Иван Иванов заяви, че познава само един-двама от тях и само за тях можел да гарантира. Или се разбираме за правителство, или отиваме на избори, предупреди той. В залата си припомниха предното заседание, когато се водеше дебат "кое е по-малкото зло" - подкрепа за ИТН или нови избори.
Като цяло БСП осъзнава, че е важно да има редовно правителство възможно най-скоро, това обаче не бива да става безусловно. Кметът на Троян Донка Михайлова отбеляза, че в декларацията на ИТН се залита от крайно ляво в крайно дясно. Нейни съпартийци добавиха, че с подкрепа за спорно правителство БСП може да се обезличи като лява партия.
Янаки Стоилов отново настоя подкрепата за кабинет да е ограничена времево - до година, например. Няколко пъти в залата се чуха призиви за писмено споразумение с ИТН, за да няма после бягство от отговорност при реализирането на политики. Стоилов предложи и текст за декларация с редица изисквания, свързани с приоритетите на БСП. Румен Овчаров пък предложи засега НС да не излиза с конкретно окончателно решение, а парламентарната група да реши, но след като преговорите продължат и има ясни гаранции, че приоритетните политики и договореностите с БСП ще се спазват. Депутатът Явор Божанков също предложи да не се бърза, защото другите партии чакали как да се позиционират спрямо левицата. Крум Зарков даде идея НС да излезе с решение, в което няма категоричен отказ за подкрепа на правителство с мандата на ИТН, но да има ясно изразено несъгласие с прочетената в парламента декларация. Той предложи вместо да се пише ново споразумение, декларацията да бъде коригирана, като в нея влязат и темите, по които е постигнато съгласие с БСП. На базата на новия документ, да бъде взето и решението как да гласуват депутатите.