Борисов удари по масата и за пенсиите
/ брой: 252
Предложеният вариант за промени в КСО не решава нищо, освен това да бъдат тормозени хората. Това каза Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа", във връзка с лансираните от министър-председателя промени в Кодекса за социално осигуряване в неделно телевизионно предаване. Една от промените предвижда от 1 януари 2012 г. увеличаване на стажа за работещите при III (най-масова) категория труд с по 4 месеца на всяка календарна година до достигане на 37 г. стаж за жените и 47 г. - за мъжете, през 2020 г.
Такъв вариант за промени в КСО никога не ни е предлаган, категорични бяха от двата синдиката - КНСБ и "Подкрепа". "Миналата година свърши увеличението на пенсионната възраст - кой ще има доверие към такава система, в която тъкмо достигнеш до това да изпълниш изискванията и те се променят. Въобще тук такива левашки водевили се играят, че вече взе да ми писва, честно казано, но съм склонен да си мисля, че това за 2012 г. не е последната им дума - винаги има нещо предпоследно", коментира вицепрезидентът на "Подкрепа" Димитър Манолов изявлението на премиера.
Всичко, което е било на масата на преговорите за промени в пенсионната система, вече се е изчерпало. Това пък каза Пламен Димитров, и.д. президент на КНСБ. Той не изключи възможни протестни действия, като по думите му всичко е въпрос на оценка и на това какво мислят хората.
В неделя на среща при премиера със социалния министър Тотю Младенов, финансовия министър Симеон Дянков и управителя на НОИ Христина Митрева е решено реформата да започне от 2012 г. Вчера синдикатите също се срещнаха с Борисов по-рано през деня. Очакваше се министър-председателят да се види и с представителите на работодателските организации, за да се постигне яснота по финалния вариант на промените в КСО, които в сряда трябва да бъдат разгледани от МС.
"Слушах ги всички - синдикати, работодатели, финансисти. Това е решението", каза премиерът. По Нова телевизия Борисов заяви, че това ще бъдат промените в КСО, които в крайна сметка ще бъдат приети от МС. Няколко часа по-късно палачинката, както се казва, се обърна. Изведнъж се появи споразумение, изведнъж то се подписа, даже пресконференция имаше за пенсионното разбирателство между премиер, синдикати и работодатели, дето до вчера не бяха преглътнали различията си и настояваха за едни или други приоритети по така деликатната материя. Синдикатите даже бяха обявили съвместен консултативен съвет за бъдещи протестни действия.
На премиера не може да не му се признае висшия пилотаж с постигнатото споразумение, от една страна. От друга, дано не стане и с този документ като с онзи за лекарите, дето те после го скъсаха демонстративно. Борисов угоди на всички, гласяха някои бързи коментари вчера. Но фактът, че си угодил на всички, не е непременно похвален. Това може да означава, че не си свършил всичко както трябва, а си демонстрирал хем сила, хем разбирателство, а си оставил работата наполовина и за по-нататък. Борисов е сигурен, че от ГЕРБ ще подкрепят постигнатото споразумение. Да видим как ще реагират другите партии. Някои от опозицията вече изчислиха, че с новата вноска от 1,8% още от догодина пенсиите ще намалеят със 7 на сто.