Близо 15 000 на протест, не искат повече "безумия"
"Управляващите сутрин казват едно, на обяд - друго, вечерта - трето. Това политика ли е?", питаха участници в шествието-митинг на КНСБ
/ брой: 231
"Не искаме доживотен труд за мизерни пенсии" и "Не на геноцида, върнете ни надеждата, не търпим повече бедност" бяха само част от лозунгите на вчерашното протестно шествие на КНСБ. "Искаме правата си. Искаме парите си", скандира множеството.
Близо 15 000 работещи в минната и металургичната индустрия, в здравеопазването, транспорта, земеделието, държавната администрация, както и служители на МВР, пенсионери и хора с увреждания, се включиха в националния протест срещу промените в Кодекса за социално осигуряване, в частта му най-вече за пенсиите. Автобусите на участниците, както видя ДУМА, бяха наредени по дължината на всички улици около сградата на КНСБ.
Това май е най-многолюдният протест на синдиката досега, признаха и най-предубедените. Някои бяха готови да платят сами превоза си само и само да участват в шествието, казаха от конфедерацията.
Протестното шествие бе водено от цялото ръководство на КНСБ. Участниците почетоха с едноминутно мълчание паметта на починалия наскоро президент на конфедерацията д-р Желязко Христов.
Гол и бос в буквалия смисъл протестираше край Народното събрание пенсионерът Божидар Иванов. "92 на сто от нас живеем в мизерия по официални данни. А тази пенсионна система ще докара дотам, че младите въобще да не могат да се пенсионират", категоричен бе Иванов.
"Че то къде виждате политика - в здравеопазването ли, в образованието ли? Едно говорят сутрин, друго на обяд, трето - вечерта. Това не е политика", казаха две участнички в протеста.
"Искат от нас за пенсия 28 години служба вместо досегашните 25, не желаем да се пенсионираме с бастуни", заяви един от полицаите, които също подкрепиха протеста на КНСБ.
"Те какво искат, да няма пенсии ли? А това, дето сме го работили досега - то къде отива? Жал ми е за мене си", оплака се жена на средна възраст.
Към синдикалния протест се присъединиха студенти от Художествената академия и НАТФИЗ в защита на културата. "Благодарим! Отиваме да учим в чужбина", носеха плакати те. Пред митингуващите на площада пред НС имаше изпълнение на актьори от Държавния музикален театър, които са създали свой синдикат, за да бранят правата си. Пенсионната реформа ще засегне и тях, тъй като балерините ще трябва да танцуват до 58-годишна възраст.
"Представяте ли си какви безумия сте сътворили зад тези дебели стени, за да се съберат толкова много хора от всички професии и браншове", попита пред парламента вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров.
"Вдигнете плакатите, надуйте свирките, да ни чуят тук и в Министерския съвет колко сме много. Няколкостотин хиляди души са готови да бранят правата си. Да ни чуе и министър Дянков, защото той е виновникът да не могат миньорите да се пенсионират", призова вицепрезидентът Пламен Димитров. При споменаването на името на финансовия министър синдикалистите викнаха "оставка".
Два дървени кръста начело на шествието символизираха гибелта на въгледобива. От името на участниците в шествието в Министерския съвет бе връчена декларация до Бойко Борисов, Цецка Цачева и председателите на парламентарните групи.
В декларацията се казва, че 10 години след старта на пенсионната реформа българските работници и служители са понесли огромно увеличение на осигурителния стаж и възраст, докато на бизнеса осигурителната вноска за пенсия е намалена от 32 на 16%. Над 200 000 души са се подписали в нациналната подписка на КНСБ, в която се настоява за нови стратегически цели на реформата.
"Няма да отстъпим и на сантиметър. Няма да позволим да ни пипнете пенсиите", категоричен бе от трибуната Пламен Димитров. Ако премиерът чува тия гласове, сигурно утре (днес-б.а.) ще имаме подписано съгласие за преработването на проектозакона, заяви Пламен Димитров.
"Горе главите", призова председателят на Федерация "Металици" Васил Яначков. Ако продължим да ходим с наведени глави, няма да видим слънцето, заяви той.
Зоната за сигурност около Народното събрание бе отцепена с полицейски ленти, без преграждения.
В проекта на протокол за съгласие между синдикатите и премиера е записано, че стажът ще нараства от 2016 г. По тази мярка, както и по друга - за удължаване преходния период за пенсиониране на категорийните работници и служители до 2014 г. без промяна на възрастта за пенсиониране, все още има неясноти. По тази причина беше отложено подписването на протокола във вторник, което бе и повод за протеста, въпреки че правителството изтегли от парламента промените в Кодекса за социално осигуряване.