05 Ноември 2024вторник09:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Музикални и танцови дейци:

Режат корените на българската идентичност

Творците настояват за изработването на национална стратегия и Закон за сценичните изкуства

/ брой: 161

автор:Надежда Ушева

visibility 3742

Искаме среща при министър-председателя за нецелесъобразната сценична реформа, която се предлага от държавата, алармираха пред ДУМА Велислав Заимов, председател на Съюза на българските композитори, и проф. Жени Захариева, шефка на Съюза на българските музикални и танцови дейци. Техните модели са неприложими, защото съдържат твърде много пазарен принцип. Настояваме  да се изработи национална стратегия за развитието на музикално-сценичните изкуства с ясни цели и задачи - за близкото и по-далечно бъдеще. Няма никаква културна политика - върху тази теза се обединиха диригенти и композитори, музиканти и творци, които се събраха вчера в сградата на Съюза на българските композитори да изразят официално становището си за досегашния ход на набиращата скорост реформа. Преди обаче да бъде прокарана с пълна сила, музикалните дейци настояват за подготовка на Закон за сценичните изкуства, без който не бива да се прави каквото и да било в културната сфера. По думите им това, което те наричат реформа, е унищожаване и изчезване на нашето изкуство.   
Най-страшното е, че управляващите режат корените на българската идентичност. Унищожават  творчеството на композиторите. Произведенията ще могат да се изпълняват само в София и Пловдив, където ще има големи симфонични оркестри, а в страната, както ще станат "Симфониети" - там вече няма да могат да звучат български творби, предупреди разтревожено проф. Захариева. Тя уточни, че също са излизали тези дни с протестно писмо до МК, публикувано в сайта на СБМТД. Според нея в период на криза трябва да се подпомага и стимулира изкуството, а не да се преобразува и да се съкращават пари. Нямаме право да унищожаваме духовните ценности! Кризата е далавера на хора, които са неморални и нямат отношение към културата, каза за ДУМА Велислав Заимов.   
Обикновено в МК идва някакъв екип, който дебютира в реформата, но за нас, от гилдията, тя е поредната. Проблемът е, че така погребваме българското симфонично наследство, заяви Валери Вачев, главен диригент на Държавната филхармония във Враца. Най-голямата беда обаче е, че интересът към професията наистина е на долния праг и обстоятелството, че музикантите в момента са не оскърбени, а - угнетени. Чувстват се унизени. Имам лошото подозрение, че с музикалните състави искат да си оправят счетоводния баланс, защото Симеон Дянков е дал такива параметри и срещу 14 изпълнителски колектива в България, от които почти половината са в София, губим присъствие в българската нация. Искаме реформа, но такава, която да знаем накъде ни води и какво цели, а не да се правят безобразни съкращения, допълни Вачев. 
Ангел Ангелски, зам.-председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, уточни, че реформа означава преобразуване. А в този случай нищо не се преобразува. Целта е да бъдат премахнати оркестри и институти. Според Ангелски т. нар. реформа най-силно ще засегне музикално-сценичните изкуства. Трябва да прави реформата този, който познава спецификата на процеса на създаване на музикалния продукт, призова той.
Като драматично определи положението проф. Пламен Джуров, композитор и диригент на Камерния ансамбъл "Софийски солисти". По думите му министерството е загърбило погледа към музикалния живот на България. Скептик съм по отношение на стратегията, отговарял съм за разработването на такава стратегия и винаги тя се реализира в рамките на бюджета, обясни Джуров. Затова той смята, че разумният начин е да се създадат условия за нормален професионален диалог с властимащите. Те трябва да проумеят, че ликвидират нещо, което не познават и че по много въпроси можем да им бъдем полезни, добави композиторът. Лъчезар Каранлъков, доцент по история на музиката в НМА "Проф. Панчо Владигеров", подчерта, че е важна политическата воля и отговорност на управляващите. Защото, както сме свидетели, пари се пръскат за какво ли не... И бе категоричен, че финанси за култура има. 
Никой не ни е попитал за нашето мнение, на гилдията, и стигаме до извода, че съвсем скоро от ОФД-Пловдив ще остане само Симфоничният оркестър! Нашата опера ще престане да съществува след 60-годишна дейност! - сподели притесненията на работещите в дружеството представител на синдикалната организация на ОФД в града под тепетата. Според него в сегашния екип на МК няма нито един човек на щат, който да разбира нещо от музикално-сценични изкуства. Ако сега закрият операта, това означава, че повече от половината служители в ОФД (общо 270 души) ще изчезнат. Във връзка с това от няколко дни в Пловдив върви подписка, като само първия ден са събрани над 2 хил. подписа на граждани в защита на Пловдивската опера. Освен това стана ясно, че директорът на ОФД се заканва за гладна стачка. За протест са готови и други музиканти.
Трябва да се излезе на улицата, категоричен бе и солистът от Музикалния театър Пеньо Пирозов, който е председател на синдикалната организация, а от този месец е и шеф на синдикат "Музикално-сценичен арт" към КНСБ. Той се присъединява към исканията на двата съюза и съобщи, че за днес е насрочен тристранен съвет на браншовите организации в МК, на който той е поканен. Ако информацията за смяната на името на Оперетата и структурните промени, свързани с нея, се потвърдят, без колебание ще излезем на улицата. Нашата синдикална структура има стачна готовност, както и подкрепата на КНСБ и доста дружества от страната, посочи Пирозов. По думите му от Министерството на културата използват пресата, за да пускат слухове, да получават безплатно социологическо проучване как реагират хората на техните предложения и по този начин правят някаква реформа, която се осъществява с единствената цел да се закрият институти. Има закони! По Кодекса на труда не могат да направят и половината неща от това, което мислят, без да са ги съобразили дори със синдикалните организации, смята музикантът. Ако тези хора не спрат, категорично имаме готовност да искаме оставката на министъра на културата и свалянето на министерството.
До този момент нямаме нито един отговор на наше писмо от МК, каза за ДУМА Пеньо Пирозов. На практика общуваме чрез медиите. Най-опасното е, че искат да ни отнемат националния статут и да ни заличат като театър, преобразувайки го на Национален център за музика и балет, изрази пред ДУМА опасенията си Елена Иванова от Музикалния институт, лидерка на хора. Ако не е вярно това твърдение, министерството трябва да излезе с опровержение, добавиха те.

 

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ