05 Ноември 2024вторник00:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Пламен Митев: Познанията ни за Апостола са все още фрагментарни

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 9523

Христо Ботев е сред най-пламенните последователи на Васил Левски. За неговото възхищение и преклонение към Апостола можем да съдим не само по познатото на всеки българин стихотворение "Обесването на Васил Левски", но и по други коментари, които той прави в публицистичните си изяви за делото и заветите на Левски. За съжаление, не разполагаме с автентични свидетелства за техните евентуални срещи. Някои изследователи оспорват дори, че двамата са живяли заедно, макар и за кратко, в една Букурещка мелница през есента на 1868 г. Едно обаче е сигурно. Левски цени Христо Ботев като млад и талантлив поет и публицист и неслучайно преписва в тефтерчето си неговото стихотворение "На прощаване".

Има ли въпроси около Левски, чиито отговори все още търсим?

Написаното и изреченото през последните близо 150 години по адрес на Левски съставлява огромен информационен масив, който продължава непрекъснато да се увеличава. В учебниците по история и в дебелите книги за националното ни Възраждане на биографията на Апостола се отделя подобаващо място. Десетки художествени произведения и документални филми допълват представите ни за Дякона, а в глобалното интернет пространство съществуват множество сайтове, претендиращи да ни осветлят и за най-причудливите хипотези и конспиративни теории, свързани с името на Левски. И въпреки това, колкото и странно да ви прозвучи, познанията ни за делата и митарствата на Апостола са все още фрагментарни или несигурни. 

За продължителни отрязъци от живота на Левски не разполагаме с нужните ни свидетелства, било защото той е действал в условия на конспирация, било защото документите от онова време са безвъзратно изгубени, или все още не са открити. Достатъчно е да си припомним дълголетните спорове за рождената година на Апостола, за характера на първите му обиколки из българските земи, за евентуалните му идейни спорове с Каравелов, за отношенията му с Димитър Общи, за залавянето му и т.н., и т.н.

Но Левски ни е оставил различни послания и завети. Лошото е, че или не ги помним, или не можем да ги осмислим, или пък театрално ги преповтаряме около 18-19 февруари и 18 юли и веднага след това, улисани в политическото ни злободневие, бързо ги забравяме. За мен лично, най-значимото, което Апостола ни завеща, е идеалът за демократската република, мечтата за един справедлив свят, в който всички са равни пред закона и в който личната и народна свобода ще бъдат гарантирани на всеки, независимо от неговата етническа или религиозна принадлежност. Осъзнавам обаче, че документалното наследство на Левски не се нуждае от колективно четене и дисекция, защото всеки, който успее да се докосне до идейния свят на Апостола, би могъл да открие важните за самия себе си послания на Дякона. И в това, прочее, виждам и частица от нетленната харизма на Левски.

Kmeta.bg

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ