04 Ноември 2024понеделник19:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сладури и страшилища вкъщи, или домашни любимци за всеки вкус

"Завинаги си отговорен за онези, които опитомяваш!" - под това мото, заимствано от "Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери, минават повечето инициативи на 30 ноември

/ брой: 233

автор:Альона Нейкова

visibility 5031

Световният ден на домашните любимци се отбелязва в много страни на 30 ноември. В България той не се чества официално, а и повечето хора надали са чували за него. Идеята за учредяването на такава дата се обсъжда още през 1931 г. на Конгреса на природозащитниците във Флоренция (Италия). Представители на различни екологични организации акцентират върху готовността да инициират разнообразни масови мероприятия, насочени към възпитаването у хората на чувството на отговорност за всичко живо на планетата ни. Така в последния ден на есенния месец се организират различни мероприятия, свързани с по-малките ни събратя, с които съжителстваме под един покрив. Събитията минават под мотото, заимствано от прочутото произведение на Антоан дьо Сент-Екзюпери "Малкият принц": "Завинаги си отговорен за онези, които опитомяваш!"

Безброй изследвания доказват, че домашните животни помагат в борбата с редица болести, сред които са алергиите, астмата, депресията, а също така подобряват атмосферата в семейните отношения. Малчуганите, чието детство минава в компанията на куче или котка, доста по-рядко се карат с родителите си, имат по-висока самооценка и се радват на много приятели.

Преди да станете горди собственици на гальовна сиамка или достолепен лабрадор, най-добре е да се консултирате с ветеринар (именно с лекар, а не с продавач от зоомагазина). Специалистът ще ви даде адекватни препоръки за условията за отглеждане на всеки представител на фауната, ще разкрие колко често трябва да се разхожда и с какво да се храни. Ако прецените, че имате възможност да осигурите на животинчето всички необходими условия, нищо не пречи поне да пробвате дали ще имате достатъчно време и търпение да му се посветите.

Псета, мъркащи писани, дори влечуги, гризачи и двуутробни има за всеки вкус. Но някои домашни любимци са доста екзотични.

Колкото и невероятно да изглежда, бозайниците от семейство Камилови (по-известни като лами) са домашни любимци вече над 3 хил. години. Първи се опитват да ги опитомят перуанските индианци, живеещи в Андите. Ламите са разпространени предимно в Латинска Америка. Традиционно се свързват с Перу и скотовъдството на инките. Отглеждат се заради вълната, млякото и месото им, но се използват и като товарни животни. Но понеже ламите са изключително интелигентни и социални, напоследък все повече хора се грижат за тях като за домашни любимци. Козината им е много по-мека от дивите им събратя. А и живеят доста дълго - 20-25 години. Може да се купи за 500-1000 долара, но някои видове струват над 3000. Добре е да се знае също, че ако ламата се почувства застрашена, е много вероятно да започне да плюе.

Сред необичайните домашни любимци напоследък често се срещат и понита. В сравнение с останалите коне, тези дребни жребчета имат по-дебели гриви и опашки, по-къси крака, по-тежки кости, по-дебел врат и глави с по-широки чела. Основният критерий за тази порода е височината. Според общоприетите стандарти за пони се смята кон, чийто ръст не надвишава 147 см. Съществуват над 100 вида различни породи. Някои от най-известните са шотландско пони, конемара, хокайдо, уелско, ексмоор, дартмоор, американско, аржентинско, исландско и т.н. Предците на тези животни са обитавали Северна Европа, Франция и Британските острови. Заради тяхната миловидна външност днес може да се срещнат почти във всяка страна по света - не само в зоопарка и цирка, но и в парка, и на улицата. За съжаление обаче стопаните им не толкова се радват на приятелството с тези дребни кончета а се стремят да спечелят от тях, като предлагат на всички желаещи да се снимат с животните срещу заплащане. Явно целят по този начин да избият платената за тях сума, която често възлиза на около 2500 долара.

Хората, които споделят с приятелите си, че искат да си вземат крокодил вкъщи, общо взето, се натъкват на една и съща реакция: повечето разумни същества смятат, че това е доста лоша идея. Аргументът, че благодарение на едрото влечуго къщата винаги ще има естествена охрана, категорично отстъпва пред многото минуси на това начинание. Египтяните се опитват да ги опитомят още през V в.н.е. Но тази идея не води до нищо добро. Хищникът завинаги си остава хищник. Затова твърдението, че крокодилът у дома е лоша идея, е добре да се приеме за абсолютна аксиома. Не вярвате? Гледайте филма "Залавянето на крокодила-убиец". Още ли не сте убедени? Вижте тогава цената, на която обикновено се продават тези влечуги. А тя варира от 300 до 3000 евро. Продължавате да искате крокодил за домашен любимец? Вземете си. И поемете отговорност за всички възможни последици. Като една от тях е фактът, че може да останете без приятели, защото малцина ще посмеят да прекрачат дома ви, докато в него живее страховито влечуго.

Ако търсите алтернатива на огромните животни и се замисляте за нещо малко и грозно, а стремежът да опитомите хлебарки продължава да удря на камък, вземете си гладка ноктеста жаба. Живота си прекарва във водата, където не само търси и улавя храната, но и нощува, и се размножава. Това земноводно изобщо не е капризно за отглеждане в домашни условия. Добре е температурата в аквариума (с филтър) да е между 17 и 25 градуса. Експериментално е установено, че тези животинчета предпочитат места без растителност, а и излишните щуротии може да допринесат за развитие на куп болести. Храненето на жабите се свежда основно до ларви на мухи от рибарските магазини, но са като лешояди - кльопат всичко. Размножаването им в изкуствена среда е малко по-трудно, но това е дълга тема... Продават се на доста приемливи цени - между 50 и 100 долара.

Малцина се престрашават да си вземат за домашен любимец кенгуру. И това изобщо не е чудно, имайки предвид размерите на това животно. Не бива да се забравя и фактът, че се среща само в Австралия, въпреки че има по-малък роднина, наречен уолаби (Wallaby), който обитава о-в Тасмания и Нова Гвинея. Най-характерното за тези торбести бозайници от семейство Двуутробни е, че са дневни животни и са вегетарианци. Живеят на стада, водени от един възрастен мъжкар. Придвижват се със скокове, като големите кенгурута се движат със скорост до 80 км/ч. Голямата им опашка служи като балансьор. А някои от тях дори могат да плуват. Новородените са съвсем малки - около 2,5 см и тежат едва 1 грам. Живеят в торбата на майката, докато пораснат - около 7-10 месеца. За да поемете грижите с доставката на едно такова зверче от Зеления континент до апартамента ви, трябва наистина да сте голям фен на тези торбести. А и цената може неприятно да ви изненада: за малкото животинче искат около 3000 долара. Обаче грижите за тях са доста лесни: дайте им повече трева и растения, за да се нахранят, и им осигурите голяма къща с двор, чиито размери са не по-малки от футболно игрище. Колко му е...

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ