19 Февруари 2025сряда11:28 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Целта е постигната

/ брой: 29

автор:Евгени Гаврилов

visibility 17755

Тази година началото на т.нар. преход прехвърли 35 години. И въпреки това от време на време в публичното пространство изниква въпросът дали той свърши. Логично мненията са противоположни. За новобогаташите преходът успешно е приключил, след като държавните активи успяха да преминат в частни ръце. За по-голяма част от хората обаче всичко е било провал и измама.
В началото на промените решенията на МВФ и Световната банка станаха неразделна част от влошаващия се със скоростта на светлината живот. Тогава високоплатените чиновници от Вашингтон не ни смятаха за бедняци, защото според техните критерии да имаш собствен апартамент е голямо предимство. А при "омразния социализъм" над 90 на сто от българите имаха собствени жилища.
Наистина голяма част от тях бяха в панелните комплекси, възникнали в краищата на големите градове, наричани "спални комплекси". Наистина хората нямаха възможност да избират такива екстри като етаж и изложение, но за сметка на това имаха покрив над главите си и голяма степен на сигурност. Предишните поколения явно бяха късметлиите, които и с малките си заплати успяха да струпат по един дом. Същото обаче няма да може да се каже за идващите след тях.
Сега пазарната стихия е в разгара си. Жилища много, можеш да избираш. Въпросът е обаче, че само 10% от хората могат да си ги позволят. Показват го и последните анализи на специализираните агенции. Според един от тях вече всеки втори купувач на жилище, особено в големите градове, иска от инвеститорите отстъпка между 5000 и 10 000 евро от цената на имота. Няма информация колко от купувачите са успели да се спазарят успешно.
Защото в един от последните си доклади Европейската комисия предупреди, че поскъпването на имотите в България превишава допустимия праг. Това, което притеснява Брюксел, е двуцифреният ръст в цените на имотите в последните години.
Сякаш вече на никого не прави впечатление, че недвижимостите у нас, особено в големите градове, поскъпват с около 15% годишно. Сега между 5000 и 7000 евро за квадрат струва жилище в центъра на София. А в крайните квартали на столицата цената не пада под 2000 евро за квадрат.
Та да се върнем на въпроса за прехода. За по-голяма част от обикновените българи той ще свърши, според прогнозите, след десетина години, когато от собственици те ще се превърнат в наематели, каквато сякаш беше и неговата основна цел. И, както личи, поне тя е на път да бъде успешно постигната.

Президентът против пращането на наши войски в Украйна

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 33

Хиляди почетоха Апостола на свободата Васил Левски

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 33

Сарафов поиска имунитета на двама народни представители

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 33

Почина режисьорката Мая Вапцарова

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 33

Високите надценки изкривяват пазара

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 33

Аграрният сектор създава около 4% БВП на България

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 33

КЗП не можела да влияе на цените

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 33

САЩ и Русия махат "дразнителите"

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 33

Брюксел бил готов да работи със САЩ

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 33

Русия признава правото на Украйна да влезе в ЕС

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 33

Накратко

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 33

"Народе????"

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 33

Спомнете си за Димчо

visibility 7

/ брой: 33

Победа

автор:Марин Милашки

visibility 4

/ брой: 33

Тефтерчето на Левски

visibility 9

/ брой: 33

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ