Лошите момчета на НАТО
Турция и Унгария играят своя игра и се подготвят за президентството на Тръмп
/ брой: 133
POLITICO
Стюарт ЛАУ
Президентът на Турция и премиерът на Унгария дойдоха на срещата на върха на НАТО, готови да се пазарят. На пръв поглед и двете страни са солидни членки на Алианса. Унгария харчи 2,1% от БВП за отбрана и модернизира армията си. Турция пък има втората по големина армия в пакта след САЩ.
Но нито Виктор Орбан, нито Реджеп Ердоган са удобни партньори за НАТО. Това са двойка популисти - единият защитава християнските ценности, другият (все по-ислямистки) има по-широки интереси.
И двамата имат външна политика, която често
противоречи на приоритетите на НАТО
Те се стремят да гарантират, че съюзът е чисто отбранителен, сиреч държи носа си далеч от Украйна. Те се подготвят за смяна на правителството в Съединените щати и се приближават до Доналд Тръмп.
Веднага след като Орбан пристигна във Вашингтон, той седна до Ердоган.
„Въпросът за руско-украинската война беше обсъден“, се казва в изявление на кабинета на Орбан след срещата му с Ердоган.
Унгария е единствената страна в НАТО, която се отказа от мисията на Алианса да подкрепя Украйна със западни оръжия и обучение на украински войници.
Орбан принуди тогавашния нидерландски премиер Марк Рюте да одобри тази унгарска позиция, срещу което подкрепи кандидатурата му за нов генерален секретар на НАТО.
Турция също притисна Рюте
преди да приеме кандидатурата му. Сега Анкара има ново искане - Турция да е домакин на срещата на върха на НАТО през 2026 г.
НАТО от няколко години внимателно наблюдава тангото на Анкара с Будапеща. Най-голямото главоболие за пакта възникна, когато и двете страни забавиха кандидатурата на Швеция за присъединяване към НАТО, но затова пък получиха финансови и оръжейни бонуси от Стокхолм и Вашингтон.
Въпреки че и Орбан, и Ердоган се срещнаха с Путин, позициите им за Украйна не са еднакви. Унгарският лидер се опитва да подкопае ролята на НАТО в Украйна, като повтаря тезите на Путин за войната, заявявайки, че Украйна не може да устои срещу превъзхождащите я руски сили. Унгария няма намерение да последва останалите страни от ЕС в прекратяването на покупките на руски газ.
Турция декларира подкрепа за териториалната цялост, суверенитет и независимост на Украйна и изпраща оръжия на Киев, но поддържа активни търговски отношения с Москва, включително чрез
големи покупки на руски газ
Дни преди Ердоган да се срещне с Байдън и Столтенберг, той се появи в Казахстан и присъства на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество. Но в интервю за „Политико“ турският министър на отбраната Яшар Гюлер бе категоричен: „Най-ефективната организация за сигурност в евроатлантическия регион е НАТО. Няма нужда от друга формация...“