Правната комисия не стигна до консенсус за мажоритарния вот
Дебатът за последствията от референдума се превърна в безрезултатна говорилня
/ брой: 273
Правната комисия в Народното събрание не стигна до решение относно провелия се референдум. Депутати, представители на Инициативния комитет, организирал допитването, политолози, прависти, граждански организации и омбудсманът Мая Манолова не успяха да достигнат до консенсус по време на вчерашния дебат "Мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура".
За четири часа присъстващите успяха да си спретнат няколко малки скандала, да нарушат добрия тон, като го превърнат в менторски, и да си разменят остри реплики.
Началото на дебата бе открито от председателя на правната комисия Данаил Кирилов, който даде думата на Тошко Хаджитодоров от "Шоуто на Слави". Хаджитодоров обяви, че не трябва да се води дебат "за" и "против" мажоритарната система, а директно "да се обсъжда как изборът на народа да бъде приведен в закон". Той бе категоричен, че следващите избори за депутати трябва да бъдат по новите правила. По думите му от три седмици парламентът се занимава с всичко друго, но не и с референдума. Той обвини ЦИК, че са подменяли протоколи, така че да не достигнат 12 хиляди гласа за задължителен референдум. Встъплението на сценариста доведе до десетки реплики.
Патриотът Димитър Байрактаров призова да не се внушава, че това е волята на българския народ, защото той представлявал едни 4 млн., които не са го подкрепили. 4,7 млн. по избирателни списъци не са подкрепили референдума, отсече Байрактаров.
Румяна Сидерова от ЦИК изрази възмущението от начина, по който от шоуто на Слави се опитват да манипулират фактите. Тя бе категорична, че избирателната комисия не е подменяла нищо, а само е коригирала грешки. Хаджитодоров я прекъсна, което ядоса още повече Сидерова, която обяви, че не си е позволила, докато той говори, да го засича.
Малко след началото на дебата в залата нахлу Волен Сидеров, който направи забележка, че за него няма място.
Политологът Димитър Димитров заяви, че мажоритарният вот "ще даде възможност на всеки да говори от името на Дупница например". "Референдумът е съставка на лечебен препарат. Когато го предозирате, изборът е летален", предупреди Димитров. Колегата му Татяна Буруджиева също се ядоса от тона на Хаджитодорв и призова Данаил Кирилов да не допуска изказвания от сорта "народът каза, вие ще изпълнявате". Според нея представителите на инициативния комитет правят неверни заключения и не трябва да говорят от името на народа.
Мажоритарната система би засилила интереса към купуването на гласове, смята Ваня Нушева от "Прозрачност без граници". Тя допълни, че въвеждането й ще даде нови мащаби на изборния туризъм.
Депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Филип Попов се обяви за стриктно спазване на законодателството. Той смята, че дебатът трябва да продължи и да се чуят и експертните мнения на други институции, които имат отношение към провелия се референдум.
Дебатът приключи с изказване на омбудсмана Мая Манолова. "51% от гласоподавателите гласуваха на допитването, а над 2/3 от тях се обявиха за смяна на пропорционалната система с мажоритарна. Във всяка друга демократична държава това щеше да се превърне в закон", заяви тя. Според нея това, че 12 хиляди гласа не достигат референдумът да стане задължителен, не значи, че за политиците не трябва да е морално задължителен.