11 Ноември 2024понеделник18:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Неков: Отивам в Брюксел с мандат от българските пчелари за бъдещето на сектора

Евродепутатът лансира идеята ЕС да създаде марка "Мед от Европа" на конференцията "Възможности и предизвикателства пред пчеларството в ЕС и България"

автор:Дума

visibility 1967

Европейският орган по безопасност на храните в най-кратки срокове да извърши изследвания на всички вещества, особено за растителна защита, които застрашават здравето на пчелите. Това е едно от основните предложения за допълнения в доклада на ЕП "Перспективи и предизвикателства пред пчеларския сектор в ЕС", което бе прието на конференцията "Възможности и предизвикателства пред пчеларството в ЕС и България", организирана от евродепутата Момчил Неков. С другите допълнения се призовава Европейската комисия да определи меда и други пчелни продукти като "чувствителни продукти" и да ги изключи от преговорите за споразумение за свободна търговия. Акцент беше и предложението за пълна забрана на неоникотиноидните пестициди.
Най-големият проблем се състои в разпространението на фалшив мед на вътрешния пазар, което доведе до спадането наполовина на покупната цена на пчелния мед спрямо 2014 г. Това поставя европейските пчелари в безнадеждно положение. Бюджетът на ЕС за пчеларските програми трябва да бъде увеличен с 47,8%, което се равнява на 47 млн. евро годишно. Тези констатации и предложения, залегнали в проекта, бяха одобрени от присъстващите експерти и производители.
"Целта на днешната конференция беше да консолидираме позицията на българския пчеларски сектор и вярвам, че в голяма степен успяхме. Обединихме се около тезата, че пчеларството трябва да получи видимост заради огромната роля, която имат пчелите чрез опрашване на голяма част на селскостопанските култури, но също така и запазване на биологичното разнообразие. Предизвикателствата пред сектора у нас са специфични, но днес изградихме позиция с конкретни предложения, които ще бъдат представени и включени в бъдещия официален документ на Европейския парламент", заяви Момчил Неков.
На конференцията бяха представени и тенденции в сектора у нас, а именно проблемът около обединението в сектора; ролята на дигитализирането и въвеждането на нови технологии като решение в развитието на пчеларството у нас.
Във форума участваха представители на браншови организации, Държавен фонд "Земеделие", МЗХГ, експерти. Ресорната комисия в ЕП се очаква да приеме документа през ноември, а гласуването в пленарна зала ще е в началото на следващата година.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ